29. května 2018 11:38, aktualizováno  19:04 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Útočník zastřelil v centru Lutychu dvě policistky a kolemjdoucího. Pak si vzal rukojmí

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Reuters

LUTYCH Ozbrojený muž v úterý v centru belgického města Lutych zastřelil dvě policistky, kolemjdoucího a vzal ženu jako rukojmí. Další dva policisty zranil. Informoval o tom server belgické televize RTL s odvoláním na místní policii. Ta rovněž uvedla, že útočník byl zastřelen při zásahu speciální jednotky.

Belgie vyšetřuje zabití tří lidí v Lutychu jako teroristický čin, uvedl zástupce prokuratury před novináři. Muž nejdřív útočil nožem, pak střílel. Belgická televize RTL na svých internetových stránkách napsala, že čin se stal kolem 10:30 SELČ. Ozbrojený muž podle prokurátora vystřelil na dvě policistky jejich vlastními zbraněmi v centru Lutychu. Poté zastřelil dvaadvacetiletého muže v zaparkovaném autě, který seděl na sedadle spolujezdce. Po útoku podle agentury Belga utekl a v blízké škole vzal jako rukojmí uklízečku, která přežila.

Belgické město Lutych, které má zhruba 200 000 obyvatel, zažilo podobný útok...
Krátce po jedenácté hodině policie informovala, že útočník byl zneškodněn.

Podle belgických médií útočil Belgičan Benjamin Herman, který byl ve výkonu trestu mimo jiné za obchod s drogami, bylo mu kolem 30, případně kolem 36 let. Sdělovací prostředky také uvádějí, že nebyl dosud vyšetřován kvůli podezření z podpory radikálního islámu. Podle jeho spoluvězňů byl násilnický a spíše se ostatních stranil.

List La Libre Belgique také uvedl, že útočník před činem křičel Alláhu akbar (Bůh je veliký), což ale úřady zatím nepotvrdily.

Krátce po jedenácté hodině policie informovala, že útočník byl zneškodněn. Případ převzal prokurátor specializující se na teroristické činy. 

Útok se vyšetřuje jako teroristický čin

Podle prokuratury muž ozbrojený nožem zezadu napadl dvě policistky, které pak zastřelil jejich zbraní. Přitom zastřelil i dvaadvacetiletého muže v nedalekém autě. „Případ se vyšetřuje jako teroristický čin, převzala ho federální prokuratura,“ uvedl její zástupce na tiskové konferenci.  Šéf lutyšské policie Christian Beaupere později řekl, že pachatelovým cílem byla policie.

Školáci byli před zásahem policejního komanda evakuováni do bezpečí. Krátce po jedenácté hodině policie informovala, že útočník byl zneškodněn.

Guvernér provincie Lutych později na twitteru uvedl, že rukojmí i studenti ve škole jsou v pořádku. Nikdo z nich podle něj nebyl zraněn.

Belgické krizové centrum agentuře AP sdělilo, že situace v Lutychu je zcela pod kontrolou a že není důvod zvyšovat stupeň ohrožení terorismem.

Belgické město Lutych, které má zhruba 200 000 obyvatel, zažilo podobný útok střelce v roce 2011. Tehdy útočník střílel a házel granáty na lidi na ulici, kde čtyři lidi zabil a stovku další zranil. Pak spáchal sebevraždu.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz