9. června 2017 15:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Útočníka s kladivem od Notre-Dame dříve ocenila EU za boj proti diskriminaci

Postřelený muž před katedrálou Notre-Dame v Paříži několik momentů po úterním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Postřelený muž před katedrálou Notre-Dame v Paříži několik momentů po úterním... | foto: Reuters

PAŘÍŽ/PRAHA Muž, který v Paříži v úterý napadl kladivem policistu před katedrálou Notre-Dame, byl jedním z nejméně předvídatelných teroristů. Pracoval jako novinář a v minulosti dostal cenu Evropské unie za informování o diskriminaci migrantů utíkajících do Švédska, kde žil.

Podle okolí byl spíše stoupencem západního stylu života, než věrným následovníkem teroristických ideálů.

Čtyřicetiletý Faríd Ikkan se v úterý vynořil z davu turistů a s kladivem v ruce povalil jednoho ze strážníků k zemi. „Tohle je za Sýrii,“ křičel, než jej dvěma výstřely další policisté zastavili a mohli přivolat záchranku, aby jej ošetřila. Napadený dvaadvacetiletý policista vyvázl s lehkým zraněním.

Podle zjištění britských médií pracoval muž pocházející z Alžírska ve Švédsku jako reportér. Za svou práci byl dokonce oceněn „Národní žurnalistickou cenou proti diskriminaci“, kterou uděluje EU.

Vysloužil si ji reportáží o žadatelích o azyl, kterým nemůže být poskytnuta zdravotnická péče a proto často končí na ubytovně pro lidi bez domova. Detailně popsal, jak přesto lékaři migranty ošetřují, ačkoliv to je proti pravidlům. „Je potěšitelné, že je věnována pozornost tak důležitým tématům jako je diskriminace a lidská rozmanitost,“ řekl Ikhan na půdě EU v děkovné řeči v roce 2009.

Podle zdrojů blízkých vyšetřování, citovaných agenturou DPA, se našlo video, na kterém pachatel hlásá věrnost radikální organizaci Islámský stát. Sám čtyřicetiletý útočník tvrdil, že je „vojákem chalífátu“, což je termín používaný pro samozvaný chalífát vyhlášený v červnu 2014 Islámským státem, sdělil agentuře AFP zdroj blízký vyšetřování.

Ve Francii, kde vládne již zhruba rok a půl výjimečný stav, který umožňuje snadnější sledování a stíhání osob podezřelých z islámského radikalismu, se nyní podle místních médií řeší, proč muž nebyl v hledáčku tajných služeb.

Dosavadní vyšetřování tak naznačuje, že šlo o takzvaného „osamělého vlka“, který se nesvěřoval svému okolí. O okolnostech incidentu psal server Lidovky.cz více ZDE.

fasJakub Fajnor, ČTK

Najdete na Lidovky.cz