Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rusko hlásí masivní útok ukrajinských dronů. Poničily i ropnou rafinerii

Svět

  7:10aktualizováno  10:55
Ruské ministerstvo obrany hlásí likvidaci 114 ukrajinských dronů nad anektovaným Krymem, Černým mořem, Krasnodarským krajem a Volgogradskou oblastí během noci na pátek. Moskva rovněž uvedla, že zničila šest bezposádkových plavidel ukrajinského námořnictva v Černém moři. Velitel ukrajinského letectva Mykola Oleščuk informoval o sestřelení všech čtyř ruských řízených střel.

Ukrajinská armáda v noci na dnešek zaútočila na čtyři ruské ropné rafinerie, radarové stanice nebo centra elektronické rozvědky v Brjanské oblasti a na okupovaném Krymu, oznámil ukrajinský generální štáb.

Terčem ukrajinských útoků se staly tři rafinerie v Krasnodarském kraji a jedna v Astrachaňské oblasti.

Ukrajinská armáda podle generálního štábu prý úspěšně udeřila i na místa v Krasnodarském kraji, kde ruská armáda skladuje útočné drony typu Šáhed a kde je připravuje k nasazení. Cílem se staly také výcvikové budovy a komunikační body pro bezpilotní letouny.

„V důsledku bojových operací byla zaznamenána řada explozí a požárů s následnou detonací,“ uvedl generální štáb a dodal, že zjišťuje informace o následcích útoků.

Ukrajinská armáda uvádí, že útočí proti ruské vojenské a energetické infrastruktuře s cílem snížit bojeschopnost ruských jednotek účastnících se invaze na Ukrajinu.

Ruská protivzdušná obrana zachytila a zničila 70 dronů nad Krymem a Černým mořem, 43 nad Krasnodarským krajem a jeden nad Volgogardskou oblastí, uvedlo ruské ministerstvo obrany na platformě Telegram. Kolik celkem Ukrajina vyslala bezpilotních letounů, resort nesdělil.

Ruské úřady už během noci podle ruské služby BBC hlásily masivní útok bezpilotních letounů z Ukrajiny na Krasnodarský kraj. „Škody byly zaznamenány na budově autobusového nádraží Južnyj a na kotelně v Krasnodaru,“ cituje ruská státní agentura TASS dřívější vyjádření regionálního operačního štábu, který tehdy uvedl, že podle předběžných informací utrpěli čtyři lidé zranění kvůli padajícím úlomkům bezpilotního letounu.

Další dva lidé byli zraněni při tom, co ruské úřady označily jako pád ukrajinského dronu na území Ilské ropné rafinérie u Krasnodaru. Krasnodarský gubernátor Veniamin Kondratěv ale ráno podle agentury Interfax oznámil smrt pracovníka kotelny.

Ruský operační štáb také dříve sdělil, že terčem ukrajinského útoku se staly tři okresy Krasnodarského kraje. V obci Volna podle něj spadly trosky na penzion, ale nikdo nebyl zraněn, hosté se evakuovali.

Operační štáb nejprve tvrdil, že všechny útoky byly odraženy, ale některé ruské telegramové kanály na základě informací od místních obyvatel naznačovaly opak, napsala dříve BBC, podle níž se objevily mimo jiné nepotvrzené informace o požáru v oblasti vojenského letiště v Jejsku.

Krasnodarský kraj se nachází na jihozápadě Ruska u Azovského a Černého moře, nedaleko ukrajinského poloostrova Krym, který Moskva anektovala v rozporu s mezinárodním právem v roce 2014. V roce 2022 ruská vojska napadla celou Ukrajinu a od té doby ruské úřady hlásí vzdušné útoky nebo ostřelování z ukrajinské strany, zejména příhraničních oblastí.

Později hlásil odrážení ukrajinského útoku pomocí dronů také Rusy dosazený gubernátor Sevastopolu na Krymu Michail Razvožajev. „Podle předběžných informací byly sestřeleny už čtyři drony,“ uvedl podle TASS a dodal, že nikdo nebyl zraněn.

Alexandr Bogomaz, gubernátor Brjanské oblasti, která sousedí se severem Ukrajiny, mezitím podle BBC informoval o sestřelení jednoho ukrajinského bezpilotního letounu. Ani v jím spravovaném regionu podle něj nebyl nikdo zraněn.

Velitel ukrajinského letectva Mykola Oleščuk mezitím informoval, že Rusové na Ukrajinu vyslali v noci na dnešek čtyři řízené střely Ch-59/Ch-69. „Všechny sestřelila protivzdušná obrana v Kirovohradské a Chersonské oblasti,“ uvedl Oleščuk na Telegramu.

Tvrzení znepřátelených stran nelze v podmínkách válečného konfliktu nezávisle ověřit.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!