Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

‚Útok již volby ovlivnil. Nejvíce pomohl Le Penové a Fillonovi,‘ říká odborník

Svět

  6:00
PRAHA - Ve čtvrtek večer se na nejslavnější francouzské třídě Champs Élysées odehrál teroristický útok. Svým rozsahem byl s předchozími útoky nesrovnatelně menší, odehrál se však jen tři dny před prezidentskými volbami. Podle politologa Michela Perottina z Fakulty sociálních věd UK může z útoku nejvíce těžit pravice, jmenovitě Marine Le Penová a Francois Fillon.

Policie uzavřela oblast u Champs-Élyssés po střelbě, při níž byl zabit jeden člen sboru. foto: Reuters

Lidovky.cz: Proč podle vás došlo ke střelbě na Champs-Élysées?
Střílet na Champs-Élysées má obrovskou symboliku. Obzvlášť, když se to dělá před prezidentskými volbami. Ale když si vezmeme tu sílu těch prvních velkých atentátů a porovnáme je s posledním útokem, tak uvidíme, že bezpečnostní složky jsou aktivní a úspěšné. Je tam skvěle vidět ten vývoj, ale může se stát kdykoliv cokoliv a to všichni Francouzi vědí moc dobře.

Svědek útoku v Paříži: ‚Mohl střílet na nás, ale mířil přímo k policii.’

Lidovky.cz: Myslíte, že čtvrteční teroristický útok v Paříži bude mít vliv na prezidentské volby?
Francie už dlouho ví, že je terčem útoků a že to nějakým způsobem přijde. Otázkou bylo spíš kdy, kde a jak. Útok, který proběhl těsně před prvním kolem prezidentských voleb, do voleb již zasáhl. Atentát totiž proběhl během televizní debaty jedenácti kandidátů a všichni se k němu mohli vyjádřit.

Lidovky.cz: Jak na událost reagovali?
Obecně vzato se všichni již k bezpečnostním otázkám vyjádřili. To není nic nového. Byla to spíše reakce na to, co se událo a prakticky všichni z kandidátů vyjádřili soustrast se zabitým policistou, všichni zopakovali, že Francie je ve válce s teroristy a že nemůže a nesmí v tom úsilí povolit.

Champs-Élysées po útoku.
Jeden z policistů při uzávěrkách v centru Paříže.

Lidovky.cz: Nezkusil některý z kandidátů získat z útoku body pro sebe?
Předběžně z toho, co jsem viděl, se Marine Le Penová snažila danou situaci využít, což je u ní klasické. To, co navrhuje, je prakticky policejní stát, takže jakmile se něco takového ve Francii stane, tak Národní fronta (strana Marine Le Penové - pozn. red.) zopakuje to, co již několikrát navrhovala. Nicméně ten, který z útoku mohl těžit nejvíce, byl Francois Fillon (kandidát pravicové strany Republikáni-pozn. red.). Mluvil jako poslední a tu svou patnáctiminutovou chvilku věnoval tomu, aby se prezentoval jako ten, který má na to, aby vládl proti teroristům. Což mu napomohlo, protože to upozadilo jeho kauzy.

Lidovky.cz: Kdo tedy může z teroristického útoku těžit?
Primárně je to téma, které favorizuje Marine Le Penovou. Částečně i Francoise Fillona, protože i on se hlásí, řekněme, k politice tvrdší ruky. Ale je to dvojsečná záležitost. Ve smyslu, že když se to přehání, tak už je to příliš a může to potencionální voliče odehnat.

Lidovky.cz: Jaká byla reakce politické reprezentace na atentát?
Čtvrteční atentát neměl naštěstí tolik obětí, hlavně civilistů, jako předcházející atentáty. Na tu společnost to nebude mít tak veliký dopad. Ale kdykoliv se odehrály ve Francii podobné události, tak vždy zaznívala výzva k jednotě. A hlavně výzva k tomu, aby se atentáty neneužily politicky. Tím, že se vše projednávalo v přímém přenosu při prezidentské debatě, tak ty reakce byly okamžité a všichni se snažili, aby přinejhorším neztratili, případně, aby získali.

Lidovky.cz: Vidíte nějakou změnu v reakcích kandidátů na dřívější atentáty v porovnání se čtvrteční reakcí?
Specifikem samozřejmě je, že jsme pár dní před volbami a situace je napjatá i bez toho. Když bych porovnal všechny atentáty a reakce na ně, tak ty první útoky z ledna 2015 vyvolaly touhu po jednotě, solidaritě a vůli postavit se za Francii. S těmi dalšími už se to lámalo, využívala jich Národní fronta na straně jedné a také Nicolas Sarkozy se poměrně rychle distancoval. Uvedu jeden příklad.

Marine Le Penová už dlouhou dobu požaduje, aby lidé, kteří jsou vedeni v tzv. „fichier S“, což je seznam hledaných lidí, nejen teroristů, že ti lidé pokud mají jiné občanství než francouzské, tak by měli být vyhoštěni. Což ve výsledku by proti poslednímu útoku nepomohlo. Ten čtvrteční atentátník totiž zřejmě na tom seznamu nebyl. Byl sice v minulosti potrestán za pokus o vraždu a byl ve vězení, ale nebyl to teroristický čin.

Lidovky.cz: Jak vidíte šance prezidentských kandidátů do nedělního prvního kola prezidentské volby?
Z těch čtyř, Macron, Mélenchon, Fillon a Le Penová, to může být kterýkoliv z nich. Z toho, co je vidět takhle z dálky, tak bych řekl, že je pro mě překvapující, že Francois Fillon není úplně odepsaný. Pokud máte čtyři kandidáty, kteří mají všichni kolem dvaceti procent, tak se může stát cokoliv. Uvidíme v neděli.