11. června 2017 7:34 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Útok kladivem na policistu v Paříži byl terorismus, tvrdí francouzská policie

Vstupu na prostranství před katedrálou Notre-Dame v Paříži brání těžkooděnci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vstupu na prostranství před katedrálou Notre-Dame v Paříži brání těžkooděnci. | foto: Reuters

PAŘÍŽ Úterní útok před pařížskou katedrálou Notre-Dame, při němž čtyřicetiletý rodák z Alžírska Faríd Ikkan napadl kladivem policistu, hodnotí francouzské bezpečnostní služby jako terorismus. Uvedla to v neděli agentura DPA. V sobotu byl Ikkan oficiálně obviněn před soudem z pokusu o vraždu a spolčování se s teroristy.

Francouzské úřady si zpočátku nebyly jisté motivem útočníka, který vystudoval ve Švédsku žurnalistiku a ve Francii si dělal doktorát. Ikkanovi známí a příbuzní ho popisovali jako liberála, který s islámským extremismem nesouhlasil. Proto Alžířan ani nebyl v hledáčku tajných služeb, které se zaměřují na radikální projevy.

Ikkan, který byl po útoku hospitalizován poté, co ho postřelil strážníkův kolega, se v sobotu poprvé objevil před soudem, kde si vyslechl obvinění. Podle prokurátora Françoise Molinse jednal Ikkan pod vlivem propagandy teroristické organizace Islámský stát (IS). Pařížská prokuratura ho popsala jako intelektuála, který byl úspěšný ve své profesi. Mezi džihádisty byl prý nováčkem s atypickým profilem.

Ikkan podle Molinse vyšetřovatelům řekl, že se radikalizoval během posledních deseti měsíců. V počítači v jeho domě u Paříže vyšetřovatelé našli mimo jiné manuál pro „osamělé vlky“ vydaný Islámským státem, záběry z nedávných teroristických útoků v Londýně, videonahrávky oslavující dřívější teroristické útoky v Paříži a Bruselu a videozáznam, na němž Ikkan vyjadřuje podporu Islámskému státu. Tento vzkaz se Ikkan pokusil v předvečer útoku zveřejnit na sociálních sítích, ale nepodařilo se mu to, napsal zpravodajský server BBC News.

Kamera zachytila útok před pařížskou katedrálou Notre-Dame.
Postřelený muž před katedrálou Notre-Dame v Paříži několik momentů po úterním...

Žádné doklady o kontaktu Ikkana s extremisty v Iráku či Sýrii ale objeveny nebyly.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz