Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Afghánec útočil v islámském centru v Lisabonu, zabil dvě ženy

Svět

  14:49
Po útoku v islámském centru v portugalském Lisabonu zemřeli dva lidé. Útočník byl podle policie afghánské národnosti, policie ho následně zadržela a převezla do nemocnice. Na místě zůstali ještě další zranění, motiv útoku je neznámý.

Německý deník Bild s odkazem na portugalský list Expresso uvádí, že podle jednoho ze zdrojů měl útočník u sebe „velmi velký“ nůž.

K události došlo krátce před 11. hodinou. Portugalský list uvádí, že útočníkovi bylo asi 40 let. Příkaz, aby se vzdal, neuposlechl a když se k nim blížil, policisté ho postřelili.

„Situace je nyní pod kontrolou,“ uvedl zdroj stanice CNN Portugal. Kromě dvou ubodaných žen byl ještě jeden člověk zraněn těžce a druhý lehce.

Podle portugalského premiéra Antónia Costy je zatím incident v islámském centru „předčasné interpretovat“.

Centrum Ismaili se nachází nedaleko centra Lisabonu a je centrem jedné z odnoží šíitského islámu, která má ve světě zhruba 15 milionů vyznavačů, z nichž 7 000 žije v Portugalsku. V současném sídle působí podle stránek od roku 1998. Kromě náboženských aktivit provozuje také vzdělávací činnosti.

Teroristické útoky jsou v Portugalsku relativně vzácné. Poslední se stal v roce 1983, kdy skupina arménských militantů zaútočila na turecké velvyslanectví a zabila jednu osobu, píše agentura AFP.

Autoři: ,