3. června 2017 16:33 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Útok na baštu Islámského státu. Koalice chystá ofenzívu na klíčové město Rakka

Arabsko-kurdské síly v Sýrii vyhlásily ofenzívu na město Rakka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Arabsko-kurdské síly v Sýrii vyhlásily ofenzívu na město Rakka. | foto: Reuters

DAMAŠEK Operace s cílem osvobodit město Rakka, které je baštou Islámského státu v Sýrii, bude zahájena v příštích několika dnech. V sobotu to oznámil mluvčí kurdských milicí YPG, které podporuje mezinárodní koalice. Syrská armáda zatím oznámila, že se jí podařilo dobýt strategicky důležité území Islámského státu (IS) na východ od silnice která spojuje Damašek a Aleppo.

Mluvčí mezinárodní letecké koalice, jíž velí USA, se odmítl vyjádřit k podrobnostem o nadcházející operaci. Sdělil však, že Syrské demokratické síly (SDF), které koalice podporuje, se každým dnem přibližují k Rakka. nyní jsou bojovníci SDF podle něj asi tři kilometry na sever a na východ od města.

Boj o Rakka povedou kurdští bojovníci společně s arabskými povstalci, kteří tvoří koalici SDF. Podle mluvčího YPG jsou bojovníci SDF na okraji Rakka a operace bude zahájena v příštích několika dnech.

Syrským vládním jednotkám se zatím podařilo dobýt 22 farem a vesnic IS blízko města Maskanah, což je přiblíží k hranici s provincií Rakka, z níž většina je pod kontrolou povstalců podporovaných mezinárodní koalicí.

Syrské vládní jednotky, které podporuje ruská armáda a íránské milice, v posledních týdnech zesílily útoky na IS.

Převzaly kontrolu nad severovýchodní a centrální částí pohoří na východ od silnice Chanásir-Isríja, což zesílí bezpečnost. Silnice Chanásir-Isríja je jediným vládou kontrolovaným dopravním úsekem, který spojuje Aleppo a další vládou kontrolovaná města na západě Sýrie. Části dálnice však mají nadále pod kontrolou povstalci.

Město Maskanah je na západním břehu řeky Eufrat v provincii Halab asi 10 kilometrů od hranice s provincií Rakka.

Spojené státy zatím v boji proti IS odmítají spolupracovat s Ruskem podporovanou syrskou vládou.

Další mírová jednání o Sýrii se podle agentury RIA budou konat v kazašské Astaně 12. až 13. června. Syrský velvyslanec v Moskvě Rijád Haddád oznámil, že obdržel pozvání.

ČTK