Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Útok na opozičníka, jemuž vyhrožoval Kadyrov? Výstřelek výtržníků, říká Kreml

Vladimír Putin

  14:42
MOSKVA - Za „výstřelek výtržníků“ označil ve středu mluvčí Kremlu útok v moskevské restauraci na opozičního předáka a bývalého premiéra Michaila Kasjanova. Toho v úterý večer skupina asi deseti Čečenců napadla nejprve slovně a následně po něm hodila dort. Stalo se tak po výpadech čečenského vládce Ramzana Kadyrova proti opozici a Kasjanovovi osobně. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov ale vyzval, aby napadení Kasjanova nebylo spojováno s vedením autonomního Čečenska.

Vladimir Putin ve společnosti svého čečenského spojence Ramzana Kadyrova. foto: Archiv LN

„Obecně lze říci, že napadení jakéhokoliv člověka, nejen chráněného stráží, by mělo být nepřípustné,“ řekl Peskov a podle agentury Interfax zdůraznil, že „není třeba někoho (z útočníků) ztotožňovat s vedením Čečenska ani s vedením jiných regionů“.

„Jde o výstřelek výtržníků, který je samozřejmě třeba odsoudit,“ dodal mluvčí prezidenta Vladimira Putina.

Moskevská policie ve středu oznámila, že incident na základě Kasjanovova trestního oznámení vyšetřuje. Podle tisku prý strážci zákona po incidentu, který se odehrál nedaleko Kremlu, zadržela tři čečenské policisty, Kasjanov je ale prý neidentifikoval jako útočníky.

‚Ramzane, jsi hanbou Ruska. Zmiz!‘ Poslanec zkřížil zbraně s čečenským krutovládcem

Kreml se v nedávné minulosti zdržel vyjádření ke Kadyrovovým návrhům vypořádat se s opozicí jako s „nepřáteli lidu“. Čečenský vládce pak zveřejnil video, které ukazuje Kasjanova jakoby v zaměřovači odstřelovače. Správce sociální sítě pak tyto záběry odstranil.

Opozice přičítá Kadyrovovi sérii vražd opozičních novinářů, aktivistů a politiků, od reportérky Anny Politkovské až po bývalého vicepremiéra Borise Němcova.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!