Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Útok na opozičníka, jemuž vyhrožoval Kadyrov? Výstřelek výtržníků, říká Kreml

Svět

  14:42
MOSKVA - Za „výstřelek výtržníků“ označil ve středu mluvčí Kremlu útok v moskevské restauraci na opozičního předáka a bývalého premiéra Michaila Kasjanova. Toho v úterý večer skupina asi deseti Čečenců napadla nejprve slovně a následně po něm hodila dort. Stalo se tak po výpadech čečenského vládce Ramzana Kadyrova proti opozici a Kasjanovovi osobně. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov ale vyzval, aby napadení Kasjanova nebylo spojováno s vedením autonomního Čečenska.

Vladimir Putin ve společnosti svého čečenského spojence Ramzana Kadyrova. foto: Archiv LN

„Obecně lze říci, že napadení jakéhokoliv člověka, nejen chráněného stráží, by mělo být nepřípustné,“ řekl Peskov a podle agentury Interfax zdůraznil, že „není třeba někoho (z útočníků) ztotožňovat s vedením Čečenska ani s vedením jiných regionů“.

„Jde o výstřelek výtržníků, který je samozřejmě třeba odsoudit,“ dodal mluvčí prezidenta Vladimira Putina.

Moskevská policie ve středu oznámila, že incident na základě Kasjanovova trestního oznámení vyšetřuje. Podle tisku prý strážci zákona po incidentu, který se odehrál nedaleko Kremlu, zadržela tři čečenské policisty, Kasjanov je ale prý neidentifikoval jako útočníky.

Kreml se v nedávné minulosti zdržel vyjádření ke Kadyrovovým návrhům vypořádat se s opozicí jako s „nepřáteli lidu“. Čečenský vládce pak zveřejnil video, které ukazuje Kasjanova jakoby v zaměřovači odstřelovače. Správce sociální sítě pak tyto záběry odstranil.

Opozice přičítá Kadyrovovi sérii vražd opozičních novinářů, aktivistů a politiků, od reportérky Anny Politkovské až po bývalého vicepremiéra Borise Němcova.

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!