12. května 2019 16:40 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Útok na pětihvězdičkový hotel v Pákistánu nepřežilo osm lidí. Teroristický čin, označil přepadení premiér

Hotel Pearl Continental v pákistánském Gvádaru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hotel Pearl Continental v pákistánském Gvádaru. | foto: Reuters

Islámábád  Při sobotním útoku ozbrojenců na luxusní hotel v pákistánském přístavním městě Gvádar zemřelo osm lidí. Informovalo o tom v neděli vedení armády v provincii Balúčistán. Mezi mrtvými jsou tři útočníci ze separatistické Balúčistánské osvobozenecké armády (BLA), čtyři hoteloví zaměstnanci včetně člena ochranky a jeden voják. Pákistánský premiér Imrán Chán útok odsoudil a označil ho za teroristický čin.

Pětihvězdičkový hotel Pearl Continental přepadli tři útočníci v sobotu v podvečer místního času. Přivolaným jednotkám policie a armády se ozbrojence, kteří v hotelu instalovali i výbušniny, podařilo zneškodnit až po osmi hodinách. Všechny hotelové hosty se zaměstnancům podařilo včas dostat do bezpečí.

Přístavní město Gvádar leží na jihozápadě Pákistánu. V posledních letech do tamního přístavu mohutně investovala Čína. Právě vzhledem k tomu premiér Chán útok označil rovněž za pokus „poškodit hospodářské projekty a prosperitu“.

Hotel Pearl Continental v pákistánském přístavu Gvádar.
Příjezd do letoviska Gvádar.

Balúčistán, který je bohatý na ropu, zemní plyn a nerosty, je od roku 2004 dějištěm konfliktu mezi separatisty a pákistánskou armádou. Bojovníci za nezávislost obviňují vládu, že sice v provincii těží přírodní zdroje, ale ze získaných prostředků nic nedává na zlepšení situace chudého obyvatelstva.

Terčem balúčských separatistů se kromě příslušníků pákistánských bezpečnostních sil pravidelně stávají cizinci či Pákistánci z jiných oblastí země. Minulý měsíc ozbrojenci přepadli několik autobusů na silnici mezi Gvádarem a Karáčím a zabili 14 lidí.

ČTK

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.