4. dubna 2018 10:14 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Útok na Skripala byl provokací, stojíme na prahu další studené války, řekl šéf ruské rozvědky

Sergej Naryškin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sergej Naryškin. | foto: Reuters

MOSKVA Otrava bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala v Británii byla provokací amerických a britských tajných služeb. Řekl to ve středu šéf ruské zahraniční rozvědky Sergej Naryškin. Chování Washingtonu vůči Moskvě podle něj znamená, že je možné začít hovořit o návratu období studené války.

„Dokonce i v kauze Skripala, což je bizarní provokace neuměle vymyšlená americkými a britskými bezpečnostními službami, některé evropské vlády nenásledují slepě Londýn a Washington, ale místo toho chtějí důkladné objasnění toho, co se stalo,“ prohlásil ředitel Služby vnější rozvědky (SVR).

Naryškin v souvislosti s kauzou rovněž hovořil o možném návratu dob studené války. „Washington se upnul na boj proti neexistující takzvané ruské hrozbě. To dosáhlo takových rozměrů a nabylo takových absurdních rysů, že je možné hovořit o návratu temných dob studené války,“ řekl podle agentury Reuters Naryškin na bezpečnostní konferenci v Moskvě.

Skripal byl se svou dcerou napaden 4. března v jihoanglickém městě Salisbury. Britští experti tvrdí, že útok byl spáchán nervově paralytickou látkou novičok vyvinutou Ruskem, respektive Sovětským svazem. Britská vláda je přesvědčená, že za akci je s největší pravděpodobností zodpovědné Rusko, což ale Kreml důrazně odmítá.

Takhle to vypadalo několik týdnů na některých místech v Salisbury po otravě...
Vojáci - experti na chemické zbraně - nasazení v „ospalém“ anglickém městě...

Aféra vedla k rozsáhlému diplomatickému konfliktu mezi Ruskem a západními zeměmi včetně Česka; obě strany si vzájemně vypověděly desítky diplomatů.

Vyzýváme další tajné služby ke spolupráci při MS

Šéf ruské tajné služby FSB Alexandr Bortnikov očekává, že zahraniční rozvědky budou s Ruskem spolupracovat, aby byla během nadcházejícího fotbalového mistrovství zajištěna bezpečnost. Světový šampionát začne v Rusku 14. června.

„Toto léto Rusko hostí fotbalové mistrovství světa. Očekáváme, že naše spolupráce se zahraničními tajnými službami a bezpečnostními agenturami pomůže stejně dobře jako v předchozích letech ochránit tuto událost před teroristickými útoky,“ řekl Bortnikov.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
ZDRAVOTNÍ SESTRA – ONKOLOGICKÉ ODDĚLENÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 23 000 - 30 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz