Čtvrtek 23. ledna 2020svátek má Zdeněk 2 °C oblačno Předplatné LN
22. září 2018 6:00, aktualizováno  15:59 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Agenti GRU ze Salisbury souvisí se zmařeným pokusem o atentát na černohorského premiéra, zjistili novináři

Na Alexandera Petrova a Ruslana Boširova byl vydán evropský zatykač. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na Alexandera Petrova a Ruslana Boširova byl vydán evropský zatykač. | foto: ČTK

LONDÝN/PRAHA Alexandr Petrov a Ruslan Borišov, kteří jsou podezřelí z útoku na bývalého ruského agenta a jeho dceru, jsou podle zjištění investigativních novinářů spojení s Colem Eduardem Šišmakovem, který se v roce 2016 pokusil o atentát na černohorského premiéra Mila Djukanoviče. Jejich pasy byly totiž vydány ve stejné várce, píše The Telegraph.

Výzkum skupiny investigativních novinářů s názvem Bellingcat a ruského novinářského serveru The Insider Russian ukázal, že pasy Petrova i Šišmakova byly vydány speciálním úřadem ve stejné várce. Alexandr Petrov navíc předtím, než se odehrál útok na bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dceru Juliji, na údajně falešný pas absolvoval několik cest, uvedl server The Telegraph.

Podezřelý Petrov a  Boshirov byli zachyceni na bezpečnostních kamerách ve městě...
Podezřelé zachytily kamery v Salisbury v neděli 4. března 2018.

Poprvé letěl do Anglie a do Amsterdamu. O měsíc později, v červnu 2016, jel autobusem do Kazachstánu a úředníkům tvrdil, že je na cestě do čínského Pekingu, ačkoliv ten byl od něj vzdálený téměř 5000 kilometrů. O patnáct dní později se pak zjevil v Tel Avivu, odkud letěl zpátky do Moskvy. Stále ale není jisté, zda ho na cestách doprovázel Boširov, protože informace o jeho cestování se skupině zatím nepodařilo zjistit.

Poslední cestu na falešný pas absolvoval Petrov do Londýna 3. března tohoto roku, právě v době, kdy se odehrál pokus o vraždu Skripalových. Petrov a Boširov se hájí tím, že byli na dlouho plánované dovolené. Letenku si však přitom objednali teprve v noci před útokem.

Odhalení dalších agentů

Ruští novináři objevili skupinu podezřelých Rusů, kterým úřady vystavily pasy s pořadovými čísly blízkými údajům v pasech Ruslana Boširova a Alexandra Petrova. Petrohradský server Fontanka dnes napsal, že zjištěné osoby udávaly jako své bydliště adresu hlavní správy generálního štábu ruské armády, což je jiné označení pro vojenskou rozvědku GRU. Cestovní pasy obou mužů se podle britských úřadů od sebe lišily jen poslední číslicí.

Další pasy s podobnými čísly jako v případě Boširova a Petrova, tedy vydané zhruba ve stejnou dobu, patří podle Fontanky osobám se jmény Krymskij, Andrejev, Potěmkin, Poljakov nebo Tarasov. Server zjistil, že tito lidé často cestovali do ciziny, a to vždy ve dvojicích.

Pasy byly vydány úřadem obvykle sloužícím zpravodajským důstojníkům a významným úředníkům.

Bellingcat a The Insider dále zveřejnili, že mezi Petrovovým cestovním dokumentem a falešným pasem pro Šišmakova alias Širkovova, který organizoval pokus o vraždu černohorského premiéra v říjnu 2016, byl rozdíl pouze 26 čísel. To znamená, že úřad, který Petrovův pas vydal v dubnu 2016, nechal do srpna zhotovit pouze dalších 26 pasů. Interpol už vyhlásil po Šišmakovovi pátrání.

Plán na zabití Mila Djukanoviče, toho času premiéra, byl zmařen jen několik hodin před jeho uskutečněním. Sergej Skripal a jeho dcera Julije byli otráveni 4. března letošního roku nervovově paralytickou látkou novičok v jihoanglickém městečku Salisbury. Po týdnech v intenzivní péči lékařů se nakonec oba zotavili. 

Nervově paralytický jed novičok byl v červnu letošního roku také příčinou smrti čtyřiačtyřicetileté Dawn Sturgessové a otravy jejího přítele Charlieho Rowleyho. Policisté jsou přesvědčeni, že útok jedem z lahvičky od parfému souvisí i s otravou Skripalových. Případ policie vyšetřuje jako vraždu.

, Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly
Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly

Deníčky jsou již neodmyslitelnou součástí eMimina. Z každého měsíce roku 2019 jsme vybrali jeden z mnoha příběhů, který vás chytl za srdce.