24. března 2017 7:27, aktualizováno  10:17 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Útok v Londýně si vyžádal čtvrtou oběť. Zraněním podlehl 75letý muž

Záchranáři při pomoci zraněným lidem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záchranáři při pomoci zraněným lidem | foto: Stefan WermuthReuters

LONDÝN Středeční teroristický útok u budovy britského parlamentu v Londýně má čtvrtou oběť. S odvoláním na metropolitní policii o tom ve čtvrtek informoval britský tisk. Svým zraněním v nemocnici podlehl 75letý muž.

Muž utrpěl zranění na Westminsterském mostě, kde útočník ve středu najel do lidí na chodníku svým vozem. Příbuzní zesnulého byli informováni a dostává se jim podpory od zvlášť vyškoleného policisty, uvedla policie.

Kromě 75letého muže, jehož identita zatím není známa, zemřeli na následky zranění, které utržili na mostě přes řeku Temži, také 43letá Aysha Fradeová původem ze Španělska a 54letý americký turista Kurt Cochran, který cestou po Evropě slavil s manželkou 25. výročí svatby.

Zraněním podlehl také 48letý policista Keith Palmer, kterého atentátník pobodal u budovy parlamentu.

Khalid Masood po útoku. Záchranáři se ho snažili desítky minut oživit.
Britští policisté obdrželi květiny od kolemjdoucích, kteří jim vyjadřují...

Útočníka, kterého policie identifikovala jako Brita Khalida Masooda z hrabství Kent v jihovýchodní Anglii, zabila během útoku zasahující policie.

Dva lidé v kritickém stavu, řekl v pátek šéf protiteroristické policie Mark Rowley. Policisté podle něj v noci na pátek provedli dvě „významná zatčení“. Počet osob, které v souvislosti s atentátem skončily ve vazbě, tak stoupl na devět.

Pachatel útoku Khalid Masood se narodil jako Adrian Russell Ajao, dodal Rowley na tiskové konferenci. Vyzval lidi, kteří muže znali, aby se přihlásili policii. Vyšetřovatelé se podle Rowleye snaží zjistit vše o jeho známých, případných komplicích a místech, která Masood navštívil.

„Někde mohou existovat lidé, kteří mohli mít pokud jde o Masooda obavy, ale z rozličných důvodů se třeba necítili na to, aby nám je sdělili,“ uvedl Rowley.

Podle detektivů, které citoval britský tisk, konvertoval rodák z Kentu v jihovýchodní Anglii k islámu později. Vyšetřovatelé se nyní snaží zjistit, zda jej někdo řídil.

Sám Masood, který měl bohatou kriminální minulost, podle britského tisku ve svém životopise tvrdil, že v roce 2005 odjel učil angličtinu do Saúdské Arábie a v roce 2009 se vrátil do Británie a vyučoval v Lutonu. Později žil i v Birminghamu.

Incident si dosud vyžádal pět mrtvých, včetně útočníka, jehož policisté zastřelili. Zraněno bylo podle Rowleye nejméně 50 lidí, z toho 31 muselo být hospitalizováno.

Dvaapadesátiletý Mosood najel ve středu autem do lidí na mostě přes Temži a následně pobodal u budovy parlamentu policistu, který později svým zraněním podlehl. K atentátu se přihlásila radikální organizace Islámský stát (IS).

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
APLIKAČNÍ TESTER

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 40 000 - 45 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz