Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tři mrtví po střelbě na Floridě. Podle policie byl útok rasově motivovaný

Svět

  8:02aktualizováno  28. srpna 6:15
Útok, při kterém v sobotu ve floridském městě Jacksonville zemřeli tři lidé, byl podle vyšetřovatelů rasově motivovaný. Mladý běloch při něm cíleně střílel na černochy a usmrtil dva muže a jednu ženu. Sám se pak zastřelil, uvedly agentury AP a Reuters, podle nichž se do případu zapojil i Federální úřad pro vyšetřování (FBI), který ho vyšetřuje jako trestný čin z nenávisti.

O krvavém činu byl informován i americký prezident Joe Biden. „Jednoduše řečeno, tato střelba byla rasově motivovaná a on nenáviděl černochy,“ řekl na tiskové konferenci místní šerif T. K. Waters.

„Jednoduše řečeno, tato střelba byla rasově motivovaná. On nenáviděl černochy,“ řekl na tiskové konferenci místní šerif T. K. Waters.

Jedenadvacetiletý Ryan Palmeter, který se před činem pohyboval po areálu nedaleké a historicky černošské univerzity, v sobotu před 14:00 místního času (20:00 SELČ) začal střílet u obchodu s levnými potřebami Dollar General. Jednoho člověka zastřelil v autě před obchodem a další dva uvnitř.

Maskovaný útočník v neprůstřelné vestě použil útočnou pušku typu AR-15 a pistoli Glock. Nejméně na jedné ze zbraní, které si pořídil legálně navzdory tomu, že se v minulosti musel nedobrovolně podrobit psychiatrickému vyšetření, byla namalovaná svastika.

Mužským obětem Palmetera bylo 19 a 29 let, ženě 52 let. Několika dalším lidem se z obchodu před střelcem podařilo utéct.

Podle dosavadního vyšetřování se zdá, že muž čin spáchal sám. Neexistují indicie, že by byl součástí širší skupiny. Šerif Waters uvedl, že útočník nebyl nikdy dříve trestán a že bezpečnostní složky neměly důvod se domnívat, že je nebezpečný.

„Nesmíme dopustit, abychom žili v zemi, kde se černošské rodiny, které jdou do obchodu, nebo černošští studenti mířící do školy museli bát, že je někdo zastřelí jen kvůli barvě kůže,“ uvedl v prohlášení prezident Joe Biden.

Floridský guvernér Ron DeSantis, který je jedním z kandidátů na amerického prezidenta, odsoudil rasistickou motivaci střelce a jeho samotného označil za „šmejda“. Americký ministr spravedlnosti Merrick Garland uvedl, že jeho úřad čin vyšetřuje jako zločin z nenávisti a rasově motivovaný násilný extremismus.

Útoky jsou v USA velmi časté

Případy útoků střelnou zbraní jsou v USA velmi časté. Od začátku letošního roku se v zemi odehrálo 471 případů masové střelby, uvádí nezisková organizace Gun Violence Archive.

Ta do statistiky zahrnuje případy, kdy při střelbě utrpí zranění nebo přijdou o život nejméně čtyři lidé, nepočítaje v to střelce.

Sobotní čin ve městě s téměř milionem obyvatel, které leží na severovýchodě Floridy, podle Reuters připomíná loňský masakr z Buffala, kde bělošský útočník zastřelil deset černochů.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autoři: ,

Vyhrajte pro svoje děti hřejivého plyšáka Warmies od Albi!
Vyhrajte pro svoje děti hřejivého plyšáka Warmies od Albi!

Vánoce ťukají na dveře a za pár dnů již přivítáme první adventní neděli. Zpříjemněte si vánoční atmosféru krásnou výhrou, která potěší malé i...