28. dubna 2017 9:56 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Útok ve Stockholmu má další oběť. Zraněním podlehla šedesátiletá žena

Záchranáři na místě, kde ve Stockholmu zabíjel nákladní vůz, ošetřují raněné. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záchranáři na místě, kde ve Stockholmu zabíjel nákladní vůz, ošetřují raněné. | foto: Reuters

STOCKHOLM Nedávný teroristický útok ve Stockholmu má pátou oběť, zraněním v pátek ráno podlehla starší žena. Oznámila to švédská policie. Útok spáchal před třemi týdny uzbecký občan Rakhmat Akilov, sympatizující s džihádisty. Na hlavní pěší zóně ve švédské metropoli nákladním autem zabil čtyři lidi a 15 zranil. Akilov byl následující den zadržen a později se k činu přiznal.

Policie uvedla, že pátou obětí je zhruba šedesátiletá žena, která byla hospitalizována v jižním Švédsku. Její identitu policie neuvedla. Už po útoku zemřeli dva Švédové, Belgičan a Brit.

Akilov je držen ve vazbě, k činu se nepřihlásila žádná teroristická organizace. Uzbekovi byla ve Švédsku opakovaně zamítnuta žádost o povolení k pobytu.

Severská metropole se vzpamatovává z teroristického útoku, ze kterého je...
Švédský premiér Stefan Lofven děkuje členům policejního sboru při pietní akci.

Uzbecká policie oznámila, že na Akilova v únoru vydala mezinárodní zatykač kvůli podezření z náboženského extremismu. V Uzbekistánu mu tak hrozilo až 20 let vězení. Podle výpovědí jeho příbuzných a známých se muž nacházel ve Švédsku, kde se dostal pod vliv tádžické odnože organizace Islámský stát (IS). V roce 2015 se prý snažil dostat přes Turecko do Sýrie, byl však zadržen na turecko-syrských hranicích a jako uprchlík následně deportován zpět do Švédska.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz