14. září 2017 15:21 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Útoky na diplomaty na Kubě jsou záhadnější, než se zdálo. O sluch přišlo 19 lidí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 19Diskuse
Americká ambasáda na Kubě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americká ambasáda na Kubě. | foto: ČTK

WASHINGTON/HAVANA Domnělé akustické útoky na americké diplomaty na Kubě, které více než dvěma desítkám lidí poškodily sluch, mají i další zdravotní důsledky a obestírá je čím dál větší tajemství. Některé oběti podle vyšetřovatelů z FBI nesou známky poškození mozku, což by v případě zvukového útoku nebylo pravděpodobné, napsala agentura AP, která hovořila s vyšetřovateli i řadou poškozených.

Jednotlivé případy se podle ní navíc od sebe velmi liší. O sluch zatím přišlo 19 diplomatů.

Jeden z Američanů byl například nepříjemným a agresivním hlukem vypuzen ze své postele v havanském hotelu. Když se přesunul o metr vedle, zvuk již neslyšel. Další lidé popisovali, že se doma probudili, cítili vibrace a slyšeli zvuk podobný cikádám. Jiní tvrdili, že o žádném zvuku nevědí, nicméně měli vážně poškozený sluch.

Tezi o útoku zvukovou zbraní podle vyšetřovatelů zpochybňuje fakt, že některé oběti začaly jevit známky poškození mozku, jako jsou výpadky řeči nebo paměti. Mezi další příznaky patřila nevolnost, problémy s rovnováhou či bolesti hlavy. Podle expertů lze těžko hledat jedinou příčinu všech těchto symptomů.

„Nic z toho nemá rozumné vysvětlení,“ řekl AP bývalý zaměstnanec CIA, který působil v Havaně dlouho předtím, než USA předloni obnovily diplomatické styky s Kubou.

Podle zjištění agentury je rovněž s postupujícím vyšetřováním čím dál nejistější, zda za útoky stojí Kuba, jejíž dva diplomaty USA v reakci na případ vypověděly.

FBI nenašla žádná zařízení

FBI při pátrání v místnostech, v nichž k útokům údajně došlo, nenašla podle AP žádná zvuková zařízení.

Incidenty se odehrály loni na podzim a diplomaté byli mnohdy po velmi krátkém pobytu v Havaně nuceni se vrátit do vlasti. Zdravotní potíže podobného charakteru nahlásilo i několik kanadských diplomatů, jejichž země se k vyšetřování událostí připojila.

Kubánské ministerstvo zahraničí uvedlo, že i kubánské úřady začaly záležitost „prioritně a urgentně vyšetřovat“, jakékoli možné zapojení země do útoků však odmítly.

ČTK
  • 19Diskuse

Najdete na Lidovky.cz