Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Útoky proti mešitám: U jedné se odpálil atentátník, do druhé hodili granát

Chlapec zraněný po útoku sebevražedného atentátníka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chlapec zraněný po útoku sebevražedného atentátníka | foto: Reuters

PÉŠAVAR Nejméně 71 lidí přišlo v severozápadním Pákistánu o život při dvou útocích proti mešitám v Péšávaru. Při prvním útoku se odpálil sebevražedný atentátník, u druhé mešity vybuchly nejméně čtyři granáty.

První výbuch zabil 66 lidí a dalších více než sto zranil. Jedná se o nejhorší útok v zemi od září.  Dalších 80 osob utrpělo při nejhorším útoku v zemi od září zranění. Novou bilanci obětí potvrdil agentuře Reuters vysoký představitel provinční vlády Šahíd Ulláh. Počet mrtvých podle něj pravděpodobně ještě vzroste, protože řada zraněných je v kritickém stavu. Bezpečnostní strážci u brány mešity se podle Ulláha snažili atentátníka zastavit, ale marně.

Útočník se odpálil u mešity v Darra Adam Chel na předměstí města Péšávar, metropole provincie Chajbar Pachtunchvá. Na nedalekých kmenových územích jsou aktivní islamističtí povstalci i extremistické hnutí Taliban.

Čtěte také:

Exploze, po níž se zřítila střecha mešity, nastala v době, kdy se pod ní na 300 věřících modlilo. Mezi oběťmi je mnoho dětí i starých lidí. Záchranáři v troskách hledají další mrtvé. Páteční modlitby jsou vždy v mešitách nejnavštěvovanější. Jde o nejslavnostnější modlitby z celého týdne.

O pár hodin později vybuchly v nedaleké mešitě nejméně čtyři granáty. Během večerních modliteb neznámí útočníci vhodili granáty do mešity na předměstí Péšávaru vzdálené od místa prvního útoku asi 15 kilometrů. Zabito bylo nejméně pět lidí, přes deset dalších utrpělo zranění. Oznámila to agentura Reuters.

V posledních měsících se terčem útoků stala v Pákistánu řada mešit a súfijských svatyní. Tentokrát byl však útok zřejmě namířen proti provládnímu aktivistovi, který obyvatele vyzýval, aby se postavili proti Talibanu. V sousedství mešity má kmenový stařešina Málik Valí Chán pokoj pro hosty. Zatím není jasné, zda je mezi oběťmi.

K dnešnímu útoku se zatím nikdo nepřihlásil. Kmenoví vůdcové, kteří proti ozbrojencům vystupují, se stávají stále častěji terčem útoků islamistů. S šířením extremistického hnutí v Pákistánu ale rostou i útoky proti mešitám a dalším náboženským institucím. Fundamentalisticky sunnitský Taliban také přiživuje nevraživost mezi většinovými sunnity a šíitskou menšinou v Pákistánu.

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Donald Trump | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Donald Trump | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

Donald Trump | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...