Čtvrtek 28. ledna 2021svátek má Otýlie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Útoky v Burkině Faso: 29 obětí, teroristé zabíjeli jen bělochy, tvrdí svědek

Francouzští vojáci se v Burkině podíleli na zásahu proti teroristům. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzští vojáci se v Burkině podíleli na zásahu proti teroristům. | foto: Reuters

OUAGADOUGOU Francouzský velvyslanec v Burkině Faso Gilles Thibault na twitteru tvrdí, že obětí teroristických útoků v metropoli Ouagadougou v noci na sobotu je 27. Burkinafaské úřady informují o 29 obětech, další desítky lidí utrpěly zranění. Podle svědka citovaného burkinafaskou televizí atentátníci, kteří zaútočili na hotel a kavárnu, s jedinou výjimkou zabíjeli výhradně bělochy.

Podle Thibaulta nejsou mezi zabitými atentátníky ženy. Burkinafaský prezident Roch Marc Christian Kaboré předtím uvedl, že ze čtyř zabitých útočníků jsou dvě ženy. Burkinafaská televize rovněž uvádí, že v souvislosti s útokem byli zatčeni tři lidé.

Teroristé se také prý před útokem modlili v mešitě, která se nachází hned za hotelem.

K útoku se podle agentury AP na internetu přihlásili islámští radikálové z organizace Al-Káida v muslimském Maghribu (AQIM). Francouzský prezident François Hollande atentát odsoudil jako „zbabělý“.

Únos ve stejnou dobu

Na severu západoafrické Burkiny Faso byli v noci na sobotu uneseni dva australští občané - lékař a jeho žena. Oznámil to burkinafaský ministr státní bezpečnosti. Není jasné, zda incident souvisí s nočním teroristickým útokem v centru metropole Ouagadougou

Prezident Kaboré zároveň oznámil, že počet mrtvých je nejméně 29. Atentát označil za „zbabělý a ohavný“ čin. Ministr státní bezpečnosti už předtím uvedl, že oběti jsou 18 různých národností. Jejich výčet stále není znám. Přinejsmenším pět mrtvých je z Burkiny Faso, dva z Francie a dva ze Švýcarska.

Teroristé kolem 21:30 SEČ nejprve vtrhli do kavárny, kde bylo podle místní televize v tu dobu asi 100 lidí, a poté vnikli do hotelu, oblíbeného mezi západními diplomaty a podnikateli. Předtím před hotelem zapálili několik aut a motorek. Pachatelé na místo činu přijeli automobily, které byly registrované v Nigeru.

„Zrovna jsme otevřeli a uvnitř bylo několik zákazníků, když jsme uslyšeli výstřely,“ řekl agentuře Reuters číšník z blízké restaurace. Tři teroristé podle něj stříleli do vzduchu. Lidé začali utíkat. „Útočníci pak začali střílet v kavárně Cappuccino a zapálili ji,“ dodal.

Po několika hodinách příprav zahájily místní jednotky zásah, logisticky je při tom podpořili francouzští vojáci, kteří dorazili ze sousedního Mali. Akce, kterou komplikovala skutečnost, že teroristé nastražili v hotelu výbušniny, skončila v sobotu po 09:00 SEČ.

Na pomoc přijeli i francouzští a američtí vojáci.
Před hotelem Splendid vypukl po útoku teroristů požár.

Policisté pak podle agentur prohledali okolní hotely, aby se ujistili, že se v nich neschovávají žádní extremisté.

Mezi osvobozenými byl mimo jiné burkinafaský ministr veřejných služeb, práce a sociálního zabezpečení. České ministerstvo zahraničí podle své mluvčí Michaely Lagronové nemá informace, že by se na místě nacházeli nějací Češi, a ani to nepředpokládá.

Zabiti byli tři islamisté - podle burkinafaského ministra vnitra „jeden Arab“ a „dva černí Afričané“.

K útoku se na internetu přihlásili islámští radikálové z organizace Al-Káida v muslimském Maghribu (AQIM). Uvedla to skupina SITE, která monitoruje islamistické struktury. Konkrétně má podle ní atentát na svědomí islamistické hnutí Murábitún, založené před několika lety obávaným alžírským radikálem Mochtárem Belmochtárem, o kterém se již několikrát spekulovalo, že je už po smrti. Murábitún loni v prosinci oznámil, že se sloučil s AQIM.

Murábitún se přihlásil už k atentátu na hotel v maliském Bamaku loni v listopadu. Zahynulo tehdy 22 lidí.

Burkina Faso je převážně muslimský stát. V říjnu 2014 nastoupil cestu k demokracii, když byl svržen dlouholetý prezident Blaise Compaoré. Loni v září uskutečnila elitní prezidentská garda neúspěšný pokus o puč. Země byla dosud teroristických útoků ušetřena.

Organizace AQIM

  • Organizace Al-Káidy v muslimském Maghribu (AQIM) vznikla v roce 1998 oddělením od extremistické Islámské ozbrojené skupiny (GIA) Antara Zuábrího jako Salafistická skupina pro kázání a boj (GSPC). Po potlačení vládním vojskem se stáhla do vládami nekontrolované rozlehlé části Sahary na pomezí Alžírska, Mali a Mauretánie.
  • GSPC, která stála v roce 2003 za únosem 32 zahraničních turistů na jihu Alžírska, již v březnu 2002 Spojené státy zařadily na seznam teroristických organizací. Nynější AQIM figuruje na takových seznamech řady zemí včetně EU, USA a Ruska.
  • V červnu 2004 byl alžírskými vládními vojáky zabit šéf skupiny Nabíl Sahráví. GSPC pak v září 2006 vstoupila do celosvětové teroristické sítě Al-Káida a v lednu 2007 se přejmenovala na Organizaci Al-Káida v muslimském Maghribu.
  • V Alžírsku se AQIM přihlásila k několika teroristickým útokům s desítkami obětí.
  • Jedním z hlavních vůdců AQIM byl nebo stále je alžírský terorista Mochtár Belmochtár (Belmochtár je považován za jednu z vůdčích postav světového terorismu; byl údajně zabit v červnu 2015 při americkém leteckém úderu v Libyi, libyjští islamisté ale jeho smrt popřeli), který přenesl těžiště teroristických akcí do Mali; v posledních měsících údajně žil v Libyi, kam přešel z Mali a odkud chtěl kontrolovat Saharu.
  • AQIM byla také podle odborníků spojena s nigerijskou islamistickou teroristickou skupinou Boko Haram; ozbrojenci z Boko Haram byli údajně v letech 2012 a 2013 trénováni v táborech AQIM na severu Mali.
  • AQIM vytvořila volné uskupení s několika dalšími islamistickými teroristickými skupina (např. s Hnutím pro jedinečnost a džihád v západní Africe - MUJAO, které ovládlo pouštní oblasti na severu Mali). Jejich nadvládu zlomila až francouzská intervence v lednu 2013.
  • AQIM stála za mnoha únosy západních rukojmí. Propouštění zadržovaných výměnou za výkupné bylo, krom obchodu s narkotiky a se zbraněmi, významným zdrojem příjmů. Několik rukojmích nepřežilo.
  • V poslední době se objevily informace o ztrátě vlivu AQIM, ke konci loňského roku měla organizace podle francouzských zdrojů asi 200 bojovníků. Loni v prosinci oznámila skupina Murábitún (Al-Murabitun), kterou založil Belmochtár, že se sloučila s AQIM.
  • Loni v prosinci se podle některých zdrojů AQIM podílela na útoku na hotel v malijském Bamaku (19 obětí). K útoku se přihlásila skupina Murábitún, která ve svém prohlášení oznámila, že se na útoku podílela také další odnož Al-Káidy, která si říká Saharský emirát.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Ivo Rittig | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Ivo Rittig | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Ivo Rittig | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...