Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Uvízli v zatopené jeskyni, co bylo dál? Thajští fotbalisté procestovali svět, z místa dramatu je ráj turistů

Svět

  5:00
Bangkok - Třímetrová bronzová socha zemřelého záchranáře, davy thajských i zahraničních turistů a přísná opatření na ochranu třinácti chlapců zachráněných z jeskyně. Tak vypadá region Tham Luang necelých šest měsíců poté, co fotbalový tým „Divočáků“ v jeskyni uvízl a o 18 dní později byl zachráněn.

Kluci uvěznění v zatopené jeskyni se drží dobře, ukázala nová nahrávka. foto: iDNES.tv

Archawin Mopoaku byl do chvíle, než v červnu uvízlo třináct thajských fotbalistů v jeskyni nedaleko jeho domova, pěstitelem ananasů. Při záchranné operaci ale voda čerpaná po milionech litrů za hodinu zaplavila mimo jiné i jeho políčko a živobytí.

Drobný hospodář, stejně jako mnozí další v oblasti, si ale nestěžuje. „Před záchrannou operací (thajských fotbalistů) byl tady v okolí klid. Jen čas od času přišlo pár turistů prozkoumat jeskyně. Teď chodí daleko víc lidí a místní jako já se mají dobře,“ řekl Mopoaku pro server BBC, který zmapoval, jak se oblast změnila po letním dramatu. Místo pěstování ananasu prodává návštěvníkům pomeranče a vydělává víc peněz než kdy dřív. Jiní zemědělci prodávají lístky, květiny, suvenýry nebo připravují turistům občerstvení.

Thajským fotbalistům pomohla v jeskyni meditace, trenér byl školený jako buddhistický mnich

Místo dříve obvyklých deseti až dvaceti návštěvníků denně jich dnes podle BBC do parku v Tham Luang míří více než 6 tisíc. „Žádná turistická atrakce v regionu nemůže s Tham Luang soutěžit,“ uvedl thajský vydavatel magazínů Damron Puttan.

Thajští chlapci po propuštění z nemocnice.
Pokračuje záchranná operace, jejímž cílem je dostat zbylé uvíznuté fotbalisty...

Hory, které se tyčí nad jeskynním komplexem, jenž se stal vězením pro 13 thajských fotbalistů, se nazývají po mytické princezně Nang Non. Ta se podle legendy zabila kvůli zakázané lásce a hory mají připomínat její tvář. Právě její blízká svatyně bývala hlavním turistickým lákadlem: lidé jí ke vstupu do jeskyně nosili dary.

Nyní ale turisty podle BBC láká jiná „svatyně“: v půlce prosince byla za přítomnosti vyproštěných chlapců i jejich zachránců odhalena socha záchranáře Samana Gunana, který se stal nakonec jedinou obětí ostře sledovaného případu.

„Svět očekával špatné zprávy. Ale my jsme se nevzdali,“ řekl při odhalení třímetrové bronzové sochy k poctě záchranáři potápěč Vern Unsworth. Podle něj by z vzniklé situace nikdo neměl obviňovat chlapce ani jejich trenéra. „O chlapce je nyní dobře postaráno. Neřekl bych, že teď mají zpátky úplně normální život, byli na cestě kolem světa. Všichni jsou ale zase zpátky ve škole,“ potvrdil Unsworth.

Thajská vláda dvanáct nezletilých chlapců, které doprovázel ještě jejich trenér, stále velmi chrání, píše server BBC. K odhalení sochy je doprovázel dětský sociální pracovník, stejně jako je tomu se všemi dalšími veřejnými vystoupeními. Aby novinář mohl s některým z chlapců natočit rozhovor, musí strávit několik týdnů přesvědčováním dvou různých komisí. Ani rodiny chlapců nesmí dávat rozhovory bez oficiálního povolení thajské vlády.

Dvanáct chlapců ve věku 11 až 16 let se společně s fotbalovým trenérem do jeskyní dostalo 23. června. Záchranáři je objevili po více než týdnu 2. července. Od té chvíle plánovali, jak mladé fotbalisty dostat bezpečně ven. Celá operace na záchranu všech členů týmu trvala tři dny. Potápěči nejprve v neděli 8. července vysvobodili první čtyři chlapce. V pondělí 9. července se jim povedlo zachránit další čtveřici. Celá operace skončila úspěšně v úterý 10. července, kdy potápěči dostali z jeskyní i zbývající čtyři chlapce a jejich trenéra.

Autoři: ,
Témata: jeskyně, BBC, trenér

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!