Úterý 18. května 2021svátek má Nataša 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Uvnitř továrny na teror. Šokující video z útrob bombové dílny Islámského státu

V Rakce se realizoval tajný výcvikový program, zaměřený na útoky proti... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Rakce se realizoval tajný výcvikový program, zaměřený na útoky proti... | foto: Youtube / Sky NewsReprofoto

Auta na dálkové ovládání plná výbušnin, za jejichž volantem sedí termofólií obalená figurína, či noční můra Západu v podobě starých raket přetvářených na protiletadlové střely. Exkluzivní video z nitra Islámského státu dokumentuje práci džihádistické továrny na zbraně. A šokuje nejen sofistikovanou technologií, jíž teroristé disponují, tak nebezpečnými ambicemi, které dokládá.

Zazní zvuk túrovaného motoru. Plynový pedál se tiskne k podlaze, nikoli pod tlakem řidičova chodidla, ale díky systému pečlivě připevněných drátů. Pod údery kladiva se otřásá kovová součástka. A mladý vousatý muž soustředěně vraští čelo, zatímco zručně obsluhuje vrtačku. Jiný omotává ozubená kola vodícím kabelem.

Další mladíci přihlížejí. Učí se, jak obyčejné auto proměnit v sofistikovanou bombu na dálkové ovládání. Nabytými znalostmi pak vybaví spící teroristické buňky v zahraničí.

Výroba výbušného auta.
Bomba na čtyřech kolech - výbušné auto na dálkové ovládání.

Výroba a testování bomby na čtyřech kolech.

Žádná reklama. Výcvik v zabíjení

Popsaný záběr pochází z celkem osmi hodin videozáznamu, který bezpečnostní složky zabavily členovi extremistické organizace Islámský stát (IS), jehož dopadly v ulicích jednoho z tureckých měst. Materiál, který exkluzivně zveřejnila stanice Sky News, ani zdaleka není prvním videem z nitra IS, který se v západních médiích objevil.

Přesto se liší v jedné podstatné věci: to, co ukazuje, není žádná reklama určená očím džiháduchtivých radikálů či výhružná propaganda předhozená ideologickým nepřátelům. Záběry, jež Sky News představila, vznikly pro interní účely teroristické sítě – a je otázkou, zda měly kdy spatřit světlo vnějšího světa.

Obsáhlý materiál je dalším dokladem toho, jak málo pro IS znamenají mezinárodně uznávané státní hranice. Pojítkem není národ, ale společná víra a idea – a tak ve videu figurují muži z Turecka, Sýrie, Tuniska, Pákistánu, Egypta, Súdánu či Somálska.

„Řidič“ bomby na čtyřech kolech.

Jeden z nich položí ruku na mužskou postavu simulující figurínu – později ji usadí za volant výbušného auta. „Řidič“ má na hlavě místo očí lasery, po celém povrchu je důkladně obalený kabely a fólií a jeho součástí je i samoobslužný termostat. Divák má před očima systém, který figurínu zahřeje na teplotu lidského těla, a pomůže tak ošálit nejen strážce veřejného pořádku, ale také tepelná čidla, jež dnes řadu institucí chrání právě před úderem teroru.

Šikovný zabiják zaútočí čímkoli

Právě tyto záběry podle Sky News dokládají, že Islámský stát dopodrobna zkoumá taktiku různých bezpečnostních složek, snaží se předvídat cesty, kudy by se jejich aktivita mohla ubírat, a navrhnout odpovídající protiúder.

V další sekci videa ukazuje rusky hovořící radikál na neforemnou haldu plastových lahví s připevněnou roznětkou a vysvětluje, že máte-li k dispozici tu správnou rozbušku, můžete k útoku použít prakticky cokoli. Kamera klouže po bednách plných TNT, plastických trhavin či primitivních, ale ve školených rukách smrtících zápalných zbraní.

Snímek z reportáže stanice Sky News zachycuje záběry z bombové dílny Islámského...
Výbušniny.

Výbušniny.

„Technickou univerzitu džihádu“ umístila Sky News do syrské Rakky, města, jež fanatickým radikálům po měsíce sloužilo jako metropole jejich samozvaného chalífátu. Odvolává se přitom na výpověď někdejšího člena IS, dnes zběha, s nímž hovořila v jeho novém domově, Turecku.

Zpovídaný muž zpravodaji australské stanice svěřil, že v Rakce se realizoval tajný výcvikový program, zaměřený na útoky proti zahraničním cílům.

„Podle toho, co nám říkali, měla tahle výcviková videa školit lidi vně Sýrie,“ popsal. „(V Sýrii) se tak koneckonců cvičí přímo na veřejnosti. Program byl zaměřený na Evropu a měl vyvolat spoušť.“

Převratný důkaz

V Turecku zkonfiskované záznamy však nezachycují pouze více či méně sofistikované výbušniny určené pro zahraniční cíle, ale také záběry, které nepříjemně zarážejí bezpečnostní experty. Inženýři Islámského státu se na nich totiž snaží vyrobit protiletadlové střely – zbraně, které v rukách džihádistů představují noční můru všech jejich protivníků. V prvé řadě pak mezinárodní koalice v čele se Spojenými státy, jejíž letadla už rok a půl pozice IS ostřelují.

Po prsty techniků se stará, pro stíhačky určená střela mění v raketu země-vzduch. Inženýři Islámského státu na ni upevňují teplem naváděnou hlavici, která se podle Sky News mine cílem jen v jednom procentu případů.

Nutným komponentem, bez něhož raketa nefunguje, je přitom akumulátor, a ten má omezenou trvanlivost. Panovalo přesvědčení, že právě tato zásadní technologie IS chybí. Zveřejněné video však dokládá, že výzkumníkům samozvaného chalífátu se ji povedlo zkonstruovat – přesněji řečeno, její alternativu. Technologický průlom Islámského státu, který vzbuzuje minimálně vážné obavy, varují bezpečnostní odborníci.

Práce na protiletecké střele.
Práce na protiletadlových střelách.

Nicméně zároveň teď víme, na čem si s IS v tomto ohledu stojíme, dodávají. „Domnívám se, že tohle je jeden z nejvýznamnějších nálezů zpravodajských služeb, co se Dá’iš (IS) týče,“ zaznělo například v reportáži australského kanálu. „Jejich typická video-propaganda je vysoce kvalitní, navržená a vyrobená tak, aby na lidi účinně působila, Ale tyhle výcvikové záběry evidentně vznikly proto, aby předávaly informace o výzkumných pokrocích. A nám teď poskytly nesmírně cenný vhled do toho, co mají v plánu, a prostředcích, jak toho chtějí dosáhnout.“

SAMOZVANÝ CHALÍFÁT

ŽIVOT POD ČERNOU VLAJKOU

NA BITEVNÍM POLI

  PROPAGANDA

  ANALÝZA

  EXPANZE

  PROTIÚTOK?

  {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

  {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

  Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

  Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

  Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

  Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

  MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

  Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

  Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

  Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

  Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

  Slyšeli jste o textilním razítku na míru od Clotina? Otestujte na ho na vlastní triko!
  Slyšeli jste o textilním razítku na míru od Clotina? Otestujte na ho na vlastní triko!

  Na 10 uživatelek čeká textilní razítko na míru, díky kterému předejdete zbytečným ztrátám. Je citlivé k pokožce a vydrží i v pračce. Zapojte se do...