25. listopadu 2017 21:34 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Už druhá erupce ze sopky Agung na Bali za poslední týden, aerolinky zrušily lety

Pohled na sopku Mount Agung. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohled na sopku Mount Agung. | foto: ČTK

Jakarta  Indonéský ostrov Bali zaznamenal už druhou erupci sopky Agung za poslední týden poté, co se sopka v září probudila po více než 50 letech. Sloupec dýmu nad horou je vysoký asi 1500 metrů a aerolinky na Bali zrušily dvě desítky letů, informovala agentura AP. Pohyb na ostrově je ale podle všeho bezpečný.

„Turismus na Bali je stále bezpečný, vyjma zóny ohrožení kolem Mount Agung,“ uvedla v prohlášení indonéská agentura pro přírodní katastrofy. Lidé by se neměli k sopce přibližovat na vzdálenost menší než 7,5 kilometru.

Ze svahů hory Agung bylo evakuováno na 25 tisíc místních obyvatel, uvedla agentura Reuters. Stejný počet lidí se přitom stále nevrátil do svých domovů po sérii erupcí v září. Tehdy bylo z okolí sopky evakuováno skoro 135 tisíc osob.

Agung začala být opět aktivní v úterý, sobotní erupce podle úřadů měla za následek větší oblak kouře než ta úterní. Indonéské ministerstvo dopravy uvedlo, že situace s lety na Bali zůstává „normální“, podle AP ale bylo zrušeno osm příchozích mezinárodních letů a 13 mezinárodních letů z ostrova, který je populární turistickou destinací. Mluvčí agentury pro katastrofy řekl, že na místním letišti tak uvízlo přibližně 2000 lidí.

Na Indonésii se nachází téměř 130 sopek, tedy nejvíce ze všech zemí světa. Mnoho z nich jeví vysokou úroveň aktivity, přestože do opravdové erupce mohou zbývat měsíce.

ČTK

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz