Středa 9. října 2024, svátek má Štefan, Sára
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

'Už na nás i stříleli'

Svět

  10:12
JERICHO - Na cvičišti, pod palčivým sluncem Judské pouště, se šikují dvě řady palestinských policistů. Na hlavách svítivé bílé helmy, na zádech modrých uniforem písmena S. P. F. - Special Police Forces. Stálé pořádkové jednotky k pacifikaci násilných demonstrací, na Blízkém východě tolik potřebný útvar. Horký vzduch protne z megafonu znějící arabský povel - a formace se v mžiku dává do pohybu.

Palestinští policisté nacvičují zadržení podezřelého. Izraeli se výcvik mužů zákona příliš nezamlouvá. foto: Eva TurečkováLidové noviny

„Teď tlačí domnělý dav s hrozbou obušků nad hlavou do únikových zón,“ přibližuje LN podstatu probíhajících manévrů český elitní policista, kapitán Martin Ondračka. Je jedním z téměř tří desítek odborníků zemí Evropské unie a celkem tří Čechů, kteří předávají v Jerichu na západním břehu Jordánu své zkušenosti palestinským kolegům v rámci mise EUPOL COPPS.

 „Tak zůstávají na místě zásahu jen otrlí lídři, provokatéři. S těmi, když se dav ztratí, se pak dobře pracuje,“ vysvětluje Ondračka. 

Co je mise EUPOL COPPS?
* byla založena v lednu 2006, Češi jsou v ní od října 2007

* jejím oficiálně stanoveným cílem je pomoci vytvořit účinnou policii pod palestinským vedením, fungující podle mezinárodně uznávaných norem

* pro období březen-prosinec 2008 EU vyčlenila na misi pět milionů eur

* tvoří ji celkem 35 expertů z více než desítky zemí, kromě ČR je vyslalo mimo jiné i Německo, Rakousko, Británie, Dánsko, Estonsko, Finsko, Řecko, Itálie, Portugalsko, Švédsko či Španělsko
Již na první pohled i laika zarazí skutečnost, že muži zákona přitom buší do obranných plastových štítů bambusovými holemi. Evropská jednotka nemá pro výcvik se zbraněmi mandát, všechny její cvičební plány schvaluje Izrael. „Trénujeme policii, ne armádu,“ zdůrazňuje francouzský instruktor Rodolphe Mauget.

 Jde prý spíš o to, jak udržet na určitém vymezeném prostoru situaci pod kontrolou, jak účinně komunikovat. „Učí je například, jak zajistit útočníka s nožem bez použití zbraně, jak řešit různé nestandardní situace,“ dodává velitel evropského týmu, britský policejní generál ve výslužbě Colin Smith. Ondračka přitom pohledem kontroluje, zda jeho „svěřenci“ na žíněnkách provádějí nácvik přesně podle instrukcí.
 
„Žijeme s nimi v jedné ubytovně, používáme stejné sprchy, jíme ve stejné jídelně - to vše je velmi důležité pro zdařilý průběh výcviku,“ přibližuje „neformální“ atmosféru panující ve výcvikovém táboře v Jerichu Francouz Mauget, který sbíral zkušenosti mimo jiné při působení v misích v Gaze, Kosovu či Makedonii.

Izrael nese evropské angažmá nelibě
Policejní výklad přehlušuje burácení dvou nízko přelétajících stíhaček nad našimi hlavami. „Tak, a máme i fotografie, teď si nás právě Izraelci vyfotili,“ zazní z úst vedle stojícího policisty. Zbývá jen odhadovat, zda žertoval, či jen popsal realitu. Podle evropských instruktorů nese izraelská strana aktivní účast zahraničních expertů na výcviku palestinských policistů značně nelibě.

„Když jezdíme z Izraele na palestinská území, zejména dříve nechávali izraelští vojáci naše instruktory stát na checkpointech v uzavřených opancéřovaných vozech i několik hodin. Někteří kolegové byli dokonce vystaveni agresivní reakci,“ přibližuje Ondračka složité pozadí současného působení evropské jednotky, „lavírující“ v politicky výbušném prostředí izraelskopalestinského konfliktu.

 Oficiální důvod k takovým izraelským obstrukcím není žádný. Ten neoficiální je ale zjevný: Izraelci výcvik považují za přípravu nepřítele. Přitom také Izrael se oficiálně hlásí k nutnosti potlačovat na palestinských územích extremismus. Zejména poté, co se v pásmu Gazy dostalo k moci radikální protiizraelské hnutí Hamás, navíc EUPOL COPPS působí jen na západním břehu a cvičí jednotky loajální prezidentu Mahmúdu Abbásovi, se kterým jedná i izraelské vedení.

 „Jsme velmi vděčni za tuto pomoc. Jediné, s čím se při výcviku potýkáme, je nedostatek materiálu,“ podotýká šéf právě probíhajícího palestinského kurzu Ismáíl Hanajša.

Raději Evropané než Američané
Nedávno izraelská média informovala i o téměř propadákovém výcviku USA v sousedním Jordánsku, při němž prý Američané „vyučovali“ palestinské elitní jednotky defenzivní jízdu, ovšem bez použití automobilů. Jiné akce se nacvičovaly s atrapami zbraní. I tam totiž zapůsobila snaha Izraele výcvik co nejvíce omezit.

 U Palestinců mají evropští policejní experti nesrovnatelně lepší jméno než jejich američtí kolegové. Na horké arabské půdě si ale nemohou být jistí ani oni. „Někdy jsme kamenováni, několikrát na nás i stříleli,“ říká kapitán Martin Ondračka.

 A jedno z nejméně bezpečných míst v novém působišti? „Hebron. Tam se opravdu musíme jistit ze všech stran,“ uzavírá věcně popisem města, kde kromě palestinských radikálů působí i extremisté z řad židovských osadníků.

Autor: