25. listopadu 2017 21:12 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Už nebudeme mlčet.‘ V Evropě demonstrovaly desetitisíce lidí proti násilí na ženách

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 33Diskuse
Tisíce lidí vyšly vyjádřit podporu diskriminovaným ženám také v centru Říma. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tisíce lidí vyšly vyjádřit podporu diskriminovaným ženám také v centru Říma. | foto: ČTK

Madrid/Řím/Paříž  Desetitisíce lidí v sobotu demonstrovaly v řadě měst Itálie a Španělska proti násilí na ženách, které si v těchto dvou zemích vyžádalo od začátku letošního roku bezmála 160 obětí. Informoval o tom španělský deník El País a agentura APA. Tisíce lidí demonstrovaly také v Paříži. Akce se konaly při příležitosti Mezinárodního dne za odstranění násilí na ženách. Podle OSN každá třetí žena na světě zažila nějakou formu fyzického násilí.

Ve Španělsku se v sobotu konala řada shromáždění například na jihu země v Andalusii. Na 35 tisíc lidí se podle organizátorů sešlo na demonstraci v jihošpanělské Granadě. Tisíce účastníků přišlo na manifestaci v Seville a také v Málaze, kde demonstraci svolalo sdružení za nulovou toleranci (Plataforma Violencia Cero). Lidé nesli transparenty například například s nápisy „Už žádná další! Chceme je živé!“. Loni na následky násilí páchaného muži zemřelo ve Španělsku 44 žen, letos už je takových obětí 45.

Také v centru Madridu v sobotu vyšly do ulic tisíce lidí demonstrovat proti násilí na ženách, nesli například transparenty s heslem „Ne znamená ne“. V Barceloně se sešlo přes 4000 lidí a v baskickém San Sebastiánu se protestu zúčastnila i skupinka bangladéšských žen se znetvořenými obličeji, které se staly oběťmi útoků kyselinou.

Žena na shromáždění v Římě.
Lidé nesli transparenty například například s nápisy „Už žádná další! Chceme je...

Tisíce lidí vyšly vyjádřit podporu diskriminovaným ženám také v centru Říma. Demonstrace se zúčastnila i předsedkyně dolní komory parlamentu Laura Boldriniová, která vyzvala ženské oběti násilí, aby sebraly odvahu a přestaly mlčet. Podle agentury APA zemřelo kvůli násilí letos v Itálii už 114 žen: většinu z nich zabili manželé či partneři. Za celý loňský rok činil tento počet 150 obětí, což bylo o 5,6 procenta více než v roce předchozím, uvedla APA.

V Paříži nesli demonstrující, většinou ženy, transparenty s hesly „Včerejší oběti, zítřejší hrdinky“ nebo „Už nebudeme mlčet“.

Mezinárodní den za odstranění násilí na ženách vyhlásila OSN v roce 1999. Už od roku 1981 si ale připomínali 25. listopadu ženské oběti násilí v řadě zemí světa a zejména v Latinské Americe, kde má tento den původ. Jde o tragické výročí z roku 1960, kdy byly diktátorským režimem Rafaela Trujilla v Dominikánské republice zavražděny tři sestry Mirabalovy, politické aktivistky.

Ke společné akci proti všem formám násilí na ženách vyzvala v sobotu v prohlášení i Evropská komise a generální tajemník OSN. EK i OSN letos v září zahájily společnou iniciativu s cílem bojovat proti veškerému násilí na ženách. V letech 2017 až 2023 na ni má být vyčleněno zatím 500 milionů eur (asi 12,7 miliardy korun).

Evropská komise v sobotu také vyzvala další země EU k ratifikaci takzvané istanbulské konvence o prevenci a boji proti násilí na ženách, kterou podepsaly členské země Rady Evropy v roce 2011 v Istanbulu a která vstoupila v platnost v roce 2014.

Istanbulskou konvenci dosud podepsalo na 45 zemí, ale ratifikovaly ji jen necelé tři desítky. Mezi státy, které dokument podepsaly, ale dosud neratifikovaly, je například Řecko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Švýcarsko, Chorvatsko, Slovensko nebo Česko.

ČTK
  • 33Diskuse

Najdete na Lidovky.cz