Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Svět

‚Už nelze ztrácet čas.‘ Jednání o jaderné dohodě s Íránem budou pokračovat ve Vídni příští týden

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Shutterstock

Paříž/Teherán - Představitelé Íránu a světových mocností budou příští úterý ve Vídni jednat o osudu mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015. Po pátečním virtuálním jednání o obnovení dohody to uvedli evropští a íránští činitelé.
  15:48aktualizováno  17:54

Do Rakouska příští týden přijedou rovněž zástupci Spojených států, kteří chtějí prostřednictvím nepřímých jednání s Íránem hledat možnosti návratu k dohodě. Přímé rozhovory mezi Teheránem a Washingtonem se však neočekávají, Írán takovou možnost jasně odmítl, uvedla agentura Reuters.

Dohodu nazvanou Společný všeobecný akční plán - JCPOA, jejímž cílem je zabránit Íránu ve vývoji jaderných zbraní, uzavřely s Teheránem v roce 2015 Spojené státy, Rusko, Čína, Británie, Francie a Německo. Její součástí bylo zmírnění protiíránských sankcí výměnou za omezení jaderných ambicí Teheránu a záruky, že Írán nebude vyvíjet jaderné zbraně. Bývalý americký prezident Donald Trump od dohody jednostranně odstoupil a sankce proti Íránu obnovil. Írán následně začal části dohody porušovat.

Zástupci Íránu, Číny, Ruska, Francie, Německa a Británie dnes hovořili o možném návratu Spojených států k jaderné dohodě a o tom, jak zajistit, aby ji všechny strany plně dodržovaly. Náměstek íránského ministra zahraničí Abbás Arakčí íránské televizi sdělil, že se po upřímných a vážných rozhovorech účastníci dnešního jednání domluvili, že se příští úterý setkají ve Vídni osobně. Následně to podle Reuters potvrdily také dva evropské diplomatické zdroje.

Blízký východ koketuje s jádrem. Ve Spojených arabských emirátech se dokončuje první jaderná elektrárna

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price následně médiím sdělil, že USA do Vídně rovněž přijedou a budou jednat se svými evropskými, ruskými a čínskými partnery o možnostech návratu k dohodě. „Je stále brzy a my neočekáváme náhlý průlom, protože nás čekají těžké diskuse. Domníváme se však, že jde o zdravý krok vpřed,“ prohlásil.

Spojené státy se podle Price jednání zúčastní prostřednictvím pracovních skupin, které ustanoví Evropská unie s dalšími smluvními stranami mezinárodní dohody včetně Íránu. Cílem je podle americké diplomacie vytvořit soupis sankcí, které by mohly USA postupně rušit výměnou za jasně stanovená omezení íránského jaderného programu, na něž by musel na oplátku přistoupit Teherán.

Arakčí podle Reuters uvedl, že zástupci Spojených států nebudou přítomni u žádného jednání o jaderné dohodě, kde budou představitelé Íránu. Dodal, že je na ostatních signatářích, zda budou jednat s USA, ať už ve Vídni nebo jinde. „Íránská delegace nebude s americkou delegací jednat na žádné úrovni,“ řekl. Price uvedl, že Spojené státy zůstávají přímým jednáním otevřeny.

MACHÁČEK: Íránský problém Joea Bidena

Íránská státní televize Press TV následně s odvoláním na nejmenovaný zdroj uvedla, že Írán odmítne rovněž veškeré pokusy o nepřímá jednání či jakékoliv návrhy, podle nichž by USA uvolňovaly své sankce pouze postupně.

Německý ministr zahraničí Heiko Maas poznamenal, že současné rozhovory vítá, přičemž dodal, že už nelze ztrácet čas.

Ruský velvyslanec při Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (MAAE) Michail Uljanov páteční jednání označil za věcné a dodal, že konzultace budou pokračovat. „Zdá se, že jsme na správné cestě. Ta cesta před námi ale nebude jednoduchá a bude vyžadovat intenzivní snahu. Zdá se, že zúčastněné strany jsou na to připraveny,“ napsal na Twitteru.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...