29. listopadu 2018 13:40 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Už třináctý kanadský diplomat má na Kubě zdravotní problémy záhadného původu

Kubánská vlajka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kubánská vlajka | foto: Agnes Koleman

Ottawa Kanada oznámila, že dalšího z jejích diplomatů na Kubě postihly zdravotní problémy záhadného původu. Jde o třináctého takto postiženého Kanaďana, z nichž většina si stěžuje na poškození sluchu, bolesti hlavy, závratě či poruchy soustředění a spánku. Podobné zdravotní potíže byly na ostrově od konce roku 2016 zaznamenány rovněž u 25 zaměstnanců americké ambasády.

Mezi 13 zasaženými Kanaďany jsou zaměstnanci velvyslanectví v Havaně a jejich rodinní příslušníci. Kanadské ministerstvo zahraničí ve středu pozdě večer uvedlo, že vláda pokračuje ve vyšetřování případu. Ministerstvo dále sdělilo, že na základě nových okolností mají diplomaté dovoleno vrátit se z Kuby do Kanady, pokud si to přejí.

Někteří ze zasažených tvrdili, že než se u nich objevily potíže, slyšeli vysoké šumivé zvuky. Americká média v této souvislosti spekulovala o akustických útocích ze strany kubánských tajných služeb. Příčina problémů ale nebyla doposud objasněna. Vědci z americké Michiganské univerzity letos na jaře uvedli, že zvuky mohly být vedlejším účinkem neodborné snahy o odposlechy.

ČTK