Sobota 14. prosince 2019svátek má Lýdie 1 °C déšť se sněhem Předplatné LN
1. dubna 2018 23:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

’Už žádná DACA'. Trump nechce podpořit program pro dětské přistěhovalce

Americký prezident Donald Trump. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident Donald Trump. | foto: Reuters

WASHINGTON Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek na twitteru napsal, že nepodpoří program pro dětské přistěhovalce DACA, protože americko-mexická hranice se stává nebezpečnější. Pohrozil také, že pokud Mexiko nezastaví proudy migrantů, Spojené státy odstoupí ze Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA), o jejíž nové podobě nyní USA, Mexiko a Kanada jednají.

Trump si jen krátce poté, co prostřednictvím twitteru popřál pěknou velikonoční neděli, postěžoval, že „liberální“ zákony znemožňují pohraničníkům dělat jejich práci, a republikáni by měli radikálně protlačit „ihned přísné zákony“. „Už žádná DACA!“ dodal.

Americký ministr pro veterány rezignoval. Trump chce dát post svému osobnímu lékaři

Deník The New York Times (NYT) napsal, že americký prezident zjevně reagoval na diskuzní a zpravodajský pořad Fox & Friends, který jen několik minut předtím odvysílal příspěvek o několika stovkách migrantů ze Střední Ameriky, již v karavanech směřují k hranici Mexika se Spojenými státy.

DACA chrání před deportací zhruba 800 000 přistěhovalců, kteří do USA přišli jako děti. Účastníci programu mají dvouletou záruku, že nebudou vyhoštěni, v USA navíc mohou legálně pracovat. Program DACA dosud fungoval na základě prezidentova nařízení.

Trump minulý rok oznámil, že program končí, ale jeho rozhodnutí blokují soudy. Prezident dosud vyjednával s demokraty o legislativním řešení problému. Jeho nedělní tweet napovídá, že už program podporovat nebude, napsal list NYT.

01.dubna 2018 v 15:56, příspěvek archivován: 01.dubna 2018 v 23:00

Border Patrol Agents are not allowed to properly do their job at the Border because of ridiculous liberal (Democrat) laws like Catch & Release. Getting more dangerous. “Caravans” coming. Republicans must go to Nuclear Option to pass tough laws NOW. NO MORE DACA DEAL!

Na Trumpovy tweety reagoval levicový kandidát na mexického prezidenta Andrés Manuel López Obrador, podle nějž zeď na hranici a síla nevyřeší bezpečnost ani sociální problémy. Jednání o nové podobě NAFTA by se podle něj mělo konat až po prezidentských volbách v Mexiku, které budou 1. července.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

TIPY NA VÁNOCE: Kosmetika, kterou doporučují skutečné uživatelky
TIPY NA VÁNOCE: Kosmetika, kterou doporučují skutečné uživatelky

Ať už budete chystat balíček pro sestru, kamarádku, maminku, babičku… anebo přemýšlet, jaká kosmetika by se vám hodila, v rozhodování pomohou názory žen, které ji vyzkoušely.