Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Už žádná strategie kamikadze.‘ Za krizi může podle rumunského prezidenta vláda

Svět

  13:24
BUKUREŠŤ - Rumunský prezident Klaus Iohannis obvinil vládu sociálních demokratů (PSD), že je zodpovědná za krizi, v které se teď země nachází. Rezignace jednoho ministra je podle něj málo, pád kabinetu si ale nepřeje. Prezident se dříve zapojil do statisícových protestů proti nařízení, kterým chtěla vláda odstranit trestnost některých korupčních činů.

Rumunský prezident Klaus Iohannis. foto: Reuters

Případný odchod ministra spravedlnosti Florina Iordacheho nepovažuje prezident za dostatečný. V rozporu s různými zvěstmi si ale nepřeje pád vlády ani předčasné volby. Země podle něj nyní potřebuje silný kabinet s předpověditelnou a udržitelnou politikou. Varoval také, aby Rumunsko nezklamalo velká očekávání okolního světa.

Milujeme boj proti korupci. Vláda si dovolila moc, vysvětluje obří protesty Rumunka

Iohannis uvedl, že PSD výrazně uspěla v prosincových volbách a její vláda musí nyní plnit sliby. Zatím ale strana používala „strategii kamikadze“ a dostala se do konfliktu s občany. Průzkumy podle prezidenta ukazují, že většina obyvatel považuje směřování Rumunska za špatné. Lidé jsou znechucení, že se sociální demokraté zastávají korupčníků.

V Rumunsku se v posledních dnech konají až statisícové demonstrace proti kabinetu sociálnědemokratického premiéra Sorina Grindeanua. Protesty vyvolal mezitím zrušený vládní dekret, kterým chtěl kabinet odstranit postih za některé korupční trestné činy a za zneužívání úředního postavení. Iohannis na dekret podal stížnost k ústavnímu soudu a opozice chce vládě vyslovit nedůvěru.

Lidé protestují v ulicích.
Demonstrace v Rumunsku.

Předseda PSD Liviu Dragnea v pondělí oznámil, že nevidí důvod, proč by kabinet měl rezignovat. Dragnea má podle mnohých na chod Grindeanuovy vlády rozhodující vliv.

Právě Dragnea byl jedním z politiků, na které mířil hněv demonstrantů. Soud jej totiž v minulosti pravomocně odsoudil za volební podvody a podplácení. Nyní čelí obvinění ze zpronevěry státních peněz. Dekret, který vláda v neděli odvolala, by Dragneaův proces zastavil.

Grindeanuova vláda sice nařízení zrušila, už v sobotu ale premiér uvedl, že kabinet vypracuje nový návrh zákona, který tentokrát předloží k posouzení parlamentu. V zákonodárném sboru má vláda pohodlnou většinu.

Autor:

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...

Mohlo by vás zajímat