8. listopadu 2016 14:09 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Už žádné skandály ve volebním finále. Poradci zakázali Trumpovi přístup k twitteru

Donald Trump během předvolební akce v Concordu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump během předvolební akce v Concordu. | foto: Reuters

PRAHA Příspěvky republikánského kandidáta Donalda Trumpa na twitteru jsou často kontroverzní a nevybíravé. Podle deníku The New York Times se proto Trumpovi poradci rozhodli odepřít mu k twitteru těsně před závěrem voleb přístup.

Server New York Times v neděli napsal, že „pomocníci pana Trumpa mu konečně vyrvali twitterový účet“. Trump se nechvalně proslavil svými tweety z třetí hodiny ranní, ve kterých urážel bývalou Miss Universe Alicii Machado. Následně se snažil získat podporu followerů na twitteru zpět a omluvit své činy slovy: „Alespoň víte, že budu schopný zvednout telefon.“ Tvrdil, že tím dokazuje svou pohotovost v případě krize.

Postoj současného prezidenta Barracka Obamy na Trumpovu pohotovost a pochybnost o jeho schopnostech vyjadřuje jeho výrok při jedné z akcí na podporu Hillary Clintonové: „Pokud někdo nedokáže zvládnout twitterový účet, nemůže zvládnout kódy k jaderným zbraním. A pokud někdo začne tweetovat ve tři ráno, protože v SNL (late night show Saturday Night Live pozn. red.) si z něj dělali legraci, nemůže zvládnout kódy k jaderným zbraním.“

Obama dlouhodobě označuje Trumpa za nekompetentního k tomu, aby se stal hlavou státu, natož aby řídil vojenské složky a rozhodoval o použití jaderného arsenálu.

Dalšími, kdo se do republikánského kandidáta nebáli opřít a komentovali jeho vztah k sociálním médiím, byli autoři The Daily Show s Trevorem Noahem. Vytvořili fiktivní postavu, která se stará o to, aby se Trump nedostal k žádnému telefonu a nemohl tweetovat.

Podle analýzy serveru CNET.com existují na oficiálním twitterovém účtu „dva Trumpové“: Jeden píše z telefonu s operačním systémem Android a druhý z iPhonu. Oba mají odlišnou rétoriku. „Android Trump“ nazývá například senátorku Elizabeth Warrenovou „Pocahontas“ a Hillary Clintonovou „křivácká Hillary“. „iPhone Trump“ pak nazývá politiky jejich pravými jmény. Podle informací serveru CNET.com je urážející „Android Trump“ spravován právě republikánským kandidátem.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!