Sobota 4. února 2023, svátek má Jarmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Uzbecký prezident Karimov skutečně zemřel. Vláda definitivně potvrdila jeho smrt

Svět

  19:01
Taškent - Uzbecká vláda dnes oznámila, že 78letý prezident Islam Karimov zemřel a bude pochován v sobotu v Samarkandu. Karimov vládl Uzbekistánu od 1989. O oficiálním potvrzení Karimovovy smrti informovaly mimo jiné agentury Reuters a Interfax.

Prezident Karimov v roce 2009 foto: Reuters

Uzbecký prezident Islam Karimov, který zemi vládl od roku 1989, dnes zemřel. Ve společném prohlášení to oznámila uzbecká vláda a parlament. Pohřeb se uskuteční v sobotu v Samarkandu a organizací obřadu byl pověřen premiér Šavkat Mirzijajev, o němž se spekuluje jako o možném Karimovově nástupci. V zemi byl vyhlášen třídenní smutek. Funkce úřadující hlavy státu nyní připadla předsedovi Senátu, kterým je Nigmatilla Juldašev.

Agentura Interfax dnes nejprve po několika minutách stornovala svou zprávu o oficiálním oznámení Karimovovy smrti a sdělení označila za „technickou chybu“. Později ale obsáhle citovala z úředního komuniké, vydaného jménem vlády a parlamentu, podle něhož „po těžké nemoci 2. září zesnul přední státní a politický činitel, prezident Uzbekistánu Islam Karimov“.

Uzbekistán: Co a kdo přijde po prezidentu Karimovovi?

Ruský prezident Vladimir Putin krátce poté Taškentu kondoloval. Soustrast Uzbekistánu vyjádřili někteří státníci ještě před potvrzením Karimovova skonu. Turecký premiér během dnešního jednání své vlády vyjádřil soustrast s úmrtím vůdce spřátelené země. „Uzbecký prezident Islam Karimov odešel. Kéž ho provází boží milost a požehnání, Turecko sdílí bolest a žal uzbeckého lidu,“ řekl Binali Yildirim podle televizních záběrů ze schůze kabinetu.

Podobně gruzínský prezident Giorgi Margvelašvili již během dne na své internetové stránce vyjádřil „hlubokou lítost“ nad úmrtím prezidenta, který „provedl svou zemi nejtěžším obdobím v dějinách a za jehož vedení Uzbekistán dosáhl významného rozvoje a blahobytu“.

Karimov minulý víkend utrpěl mozkovou mrtvici a média od pondělka spekulovala, že je po smrti, úřady však mlčely. Dnes vláda nejprve připustila, že prezident je v kritickém stavu, a až poté jeho skon potvrdila.

Karimovova pohřbu se podle informací AP, získaných ještě před oficiálním oznámení úmrtí, zúčastní afghánský prezident Ašraf Ghaní a kyrgyzský premiér Sooronbaj Žeenbekov. Podle středoasijské regionální tiskové agentury Fergana se dostaví také tádžický prezident Imomali Rachmon a kvůli účasti na pohřbu přeruší návštěvu Číny kazašský prezident Nursultan Nazarbajev. Ruskou delegaci podle agentury RIA Novosti povede premiér Dmitrij Medveděv.

Karimov vládl Uzbekistánu tvrdou rukou od roku 1989, nejprve jako komunistický vůdce a po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 jako prezident. Prezentoval se jako ochránce stability v zemi, sousedící s neklidným Afghánistánem. Kritici ho ale obviňovali, že hrozbu islamistů využívá jako záminku k potlačení jakéhokoli disentu. Hlásil se k odkazu krutého dobyvatele Tamerlána.

Reuters poznamenal, že Karimovovi odpůrci v něm viděli surového diktátora držícího se u moci i mučením svým odpůrců. Na nabádání Západu k respektování lidských práv reagoval dotčeným odmítáním toho, aby se někdo „vměšoval do vnitřních záležitostí Uzbekistánu“.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat