Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Uzbekistán se chystá na střídání moci. Smrt diktátora však oficiálně potvrzená není

Svět

  18:12
Taškent - Uzbekistán se podle dostupných informací chystá na první střídání ve vrcholné funkci od získání nezávislosti před 25 lety. Třebaže spekulace o smrti 78letého prezidenta Islama Karimova oficiálně nebyly potvrzeny, někteří zahraniční státníci již do Taškentu zaslali kondolence a chystají se na údajný sobotní pohřeb v Samarkandu.

Karimov na snímku z listopadu 2015. foto: AP

Agentura Interfax nicméně v pátek odpoledne po několika minutách stornovala svou zprávu o tom, že uzbecká vláda oznámila úmrtí Karimova. Interfax tvrdí, že zpráva vyšla „v důsledku technické chyby“, a omluvil se odběratelům a čtenářům.

Karimov, vládnoucí středoasijské zemi nepřetržitě od roku 1989, minulý víkend utrpěl mozkovou mrtvici a média od pondělka spekulovala, že je po smrti, úřady však mlčely. Až dnes vláda připustila, že prezident je v kritickém stavu. Agentura Reuters s odvoláním na tři diplomatické zdroje informovala, že prezident zemřel.

Po několikadenních spekulacích by mělo být jasno. Uzbecký prezident Karimov údajně skonal

Ještě než se tato zpráva dočkala oficiálního potvrzení, turecký premiér během dnešního jednání vlády vyjádřil soustrast s úmrtím vůdce spřátelené země. „Uzbecký prezident Islam Karimov odešel. Kéž ho provází boží milost a požehnání, Turecko sdílí bolest a žal uzbeckého lidu,“ řekl Binali Yildirim podle televizních záběrů ze schůze vlády.

Podobně gruzínský prezident Giorgi Margvelašvili v prohlášení na své internetové stránce vyjádřil „hlubokou lítost“ nad úmrtím prezidenta, který „provedl svou zemi nejtěžším obdobím v dějinách a za jehož vedení Uzbekistán dosáhl významného rozvoje a blahobytu“.

V médiích se také objevily zprávy o účasti zahraničních delegací na sobotním pohřbu v Samarkandu. Tamní letiště, jak varovaly úřady, bude po celý den uzavřeno s výjimkou letů se zvláštním povolením.

Karimovova pohřbu se zúčastní afghánský prezident Ašraf Ghaní a kyrgyzský premiér Sooronbaj Žeenbekov, uvedla agentura AP s odvoláním na diplomaty. Podle středoasijské regionální tiskové agentury Fergana se dostaví také tádžický prezident Imomali Rachmon a kvůli účasti na pohřbu přeruší návštěvu Číny kazašský prezident Nursultan Nazarbajev.

Karimov vládl Uzbekistánu tvrdou rukou od roku 1989, nejprve jako komunistický vůdce a po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 jako prezident. Prezentoval se jako ochránce stability v zemi, sousedící s neklidným Afghánistánem. Kritici ho ale obviňovali, že hrozbu islamistů využívá jako záminku k potlačení jakéhokoli disentu. Hlásil se k odkazu krutého dobyvatele Tamerlána.

Reuters poznamenal, že Karimovovi odpůrci v něm viděli surového diktátora držícího se u moci i mučením svým odpůrců. Na nabádání Západu k respektování lidských práv reagoval dotčeným odmítáním toho, aby se někdo „vměšoval do vnitřních záležitostí Uzbekistánu“.

O tom, kdo bude jeho nástupcem, se patrně zatím vedou zákulisní jednání. Hlavními hráči jsou Karimovova rodina, vládní špičky a představitelé bezpečnostních složek.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat