22. srpna 2017 17:48, aktualizováno  23:52 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Chorvatsko dál bojuje s plameny. Je cítit kouř, ale doprava je plynulá, popisuje Češka

Průjezd zakouřeným chorvatským pobřežím, které stále sužují lesní požáry | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Průjezd zakouřeným chorvatským pobřežím, které stále sužují lesní požáry | foto: Lucie Zídkovápro Lidovky.cz

ZÁHŘEB Požáry na chorvatském pobřeží pokračují a silný vítr v oblasti hasičům ztěžuje práci. V plamenech se ocitly borovicové lesy v blízkosti letovisek Šibenik a Zadar, kde s hašením pomáhají letadla.

Oheň ohrožuje i části ostrovů Hvar a Brač. Kvůli dýmu a špatné viditelnosti musel být podle médií na několik hodin uzavřen úsek dálnice A1 mezi Zadarem a Šibenikem. Několik desítek vesničanů bylo evakuováno.

Podle vyjádření cestovní kanceláře Vítkovice tours nikdo z jejích klientů evakuován být nemusel. „Českých turistů, kteří jsou na dovolené s naší kanceláří, se požáry nijak nedotkly a ničím nebyli ohroženi,“ uvedla ředitelka prodeje CK Blanka Hrubá.

„Pět až deset kilometrů na východ od dálnice byl vidět kouř z několika požárů, nad silnicí přelétala tři hasicí letadla, pořád dokola. Nabírala vodu dole v zálivu. Na jednom místě bylo vidět, kde včera požár přeskočil dálnici a kde asi byla i uzavírka. Kouř byl cítit i ve vzduchu. Doprava na jih je plynulá, žádné zdržení,“ popisuje své dojmy z úterní cesty po chorvatské dálnici Češka Lucie Zídková. Menší zdroje požáru byly podle ní vidět i ve vnitrozemí.

Chorvatsko je nejoblíbenější zahraniční destinací českých turistů. Asociace cestovních kanceláří odhaduje, že k Jadranu letos vyrazilo nebo ještě vyrazí celkem 850 000 Čechů.

Chorvatsko letos sužuje mimořádně velké množství požárů. Podle oficiálních údajů citovaných agenturou AFP plameny tam dosud zdevastovaly 83 000 hektarů porostů, což je dvojnásobek rozlohy zničené v roce 2012. V oblasti Splitu v červenci plameny sežehly 4500 hektarů borovicových lesů, křovin a olivových hájů. Podle chorvatských úřadů, některé z požárů vznikly kvůli neodpovědnému chování turistů a místních obyvatel.

Plameny dosud zdevastovaly 83.000 hektarů porostů
Chorvatsko letos sužuje mimořádně velké množství požárů

V pondělí policie zatkla sedm mladistvých, které podezírá ze založení velkého požáru na pobřeží v Šibenickokninské župě. Plameny se naštěstí hasičům během noci podařilo dostat pod kontrolu.

Na jiných místech se sice podařilo ohnivý živel rovněž dostat pod kontrolu, ale dopoledne prudký vítr plameny znovu zažehl a rozšířil dál. Kritická situace trvá v blízkosti obcí Pristeg a Lišane Ostrovičke v Zadarské župě, kde podle deníku Večernji list začínají 50 metrů od domů zaminované prostory. Velitel zadarského hasičského sboru Željko Šoša uvedl, že v pondělí tam kvůli požáru explodovalo 70 až 80 min.

ČTK, Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
ÚČETNÍ - ÚČTOVÁNÍ MAJETKU

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz