15. května 2017 21:23, aktualizováno  22:01 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na kyberútoku vyděrači nezbohatli. Oběti jim zaplatily méně než 2 miliony korun

Fotografie obrazovky počítače, který byl napaden škodlivým virem  WannaCry. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fotografie obrazovky počítače, který byl napaden škodlivým virem WannaCry. | foto: ČTK

WASHINGTON Vyděračský virus WannaCry napadl ve 150 zemích světa na 300 tisíc počítačů. Uvedl to v pondělí bezpečnostní poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa, podle něhož zasažení uživatelé na výkupném celkem zaplatili méně než 70 tisíc dolarů (1,7 milionu korun). Kdo stál za útokem, Spojené státy dosud nevědí, dodal.

Dosavadní údaje expertů hovořily o tom, že virus od pátku zasáhl na 200 tisíc uživatelů a jeho šíření se zpomalilo. Trumpův poradce pro otázky vnitřní bezpečnosti Tom Bossert na pondělním brífinku v Bílém domě mluvil o 300 tisících případech.

Přečtěte si, co už jsme k tématu psali


„Dobrá zpráva je, že přes víkend klesl počet nových napadení,“ uvedl. Nikdo z uživatelů, kteří útočníkům zaplatili výkupné, se podle něj nedočkal obnovení svých dat v napadeném počítači.

Virus zabraňuje uživateli v přístupu k infikovanému počítači a vyžaduje zaplatit do tří dnů výkupné 300 dolarů (7200 korun). V případě nezaplacení se částka zdvojnásobuje.

Celosvětový útok odnesly počítače nemocnic, bank, obchodů, škol a úřadů, které fungují na starších operačních systémech Windows. Jako první jej odhalil a minimalizoval dvaadvacetiletý Brit vystupující na Twitteru pod přezdívkou MalwareTech, pracující jako bezpečnostní expert v Kalifornii.

Problematické podle bezpečnostních expertů je, že mnoho organizací kvůli šetření stroje nevylepšuje. Mezi největší oběti patří americká doručovací společnost FedEx, některé evropské továrny vyrábějící auta, španělská Telefonica, britská národní zdravotní služba NHS a německá železniční společnost Deutsche Bahn. Úplně největší dopad však měl útok v Rusku.

Podle evropského policejního úřadu Europol se rozjelo rozsáhlé mezinárodní pátrání po hackerech, kteří za útokem stojí. „Rozsah útoku je bezprecedentní a vyžaduje si komplexní mezinárodní vyšetřování,“ uvedl Europol v oficiálním prohlášení. Experti jej označují za největší v historii.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz