Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Policie zatím nenalezla v Abaaoudově úkrytu žádné útočné zbraně

Svět

  14:16
PAŘÍŽ - Francouzská policie zatím v bytě na pařížském předměstí Saint-Denis, v němž se ukrýval údajný strůjce pařížských atentátů Abdelhamid Abaaoud, nenalezla žádné útočné zbraně.

Údajná fotografie Abdelhamida Abaaouda, zveřejněná islamistickým online magazínem Dabiq. foto: Reuters

V domě poškozeném výbuchem, který při středečním policejním zásahu způsobil sebevražedný atentátník, vyšetřovatelé našli dosud jen jednu devítimilimetrovou pistoli, informoval francouzský server 20 minutes. Ve vazbě nadále zůstává muž, který dal svůj byt v Saint-Denis teroristům k dispozici.

Belgičan marockého původu Abdelhamid Abaaoud
Belgičan Abdelhamid Abaaoud na vojenském záběru.

Podle Jeana-Michela Fauvergueho, velitele zásahové jednotky, která středeční razii provedla, policisté přitom při téměř sedmihodinovém akci čelili vydatné palbě zabarikádovaných teroristů. Pařížský prokurátor uvedl, že zásahová jednotka vystřílela 5000 nábojů. Teroristé údajně na policisty házeli i granáty.

Prohlídka pokračuje

Podle serveru 20 minutes policie nyní pracuje s vyšetřovací verzí, podle které byly zbraně zničeny při výbuchu, který způsobil sebevražedný atentátník. Prohlídka domu, v němž zásah proběhl, stále pokračuje. Policisté našli mimo jiné zbytky sebevražedné vesty.

V bytě v Saint-Denis ve středu zahynuly přinejmenším tři osoby. Jednou z nich byl údajný strůjce pařížských atentátů Abdelhamid Abaaoud, druhou jeho sestřenice Hasna Aitboulahcenová. Identita třetího muže, který se odpálil, zatím není známa.

Ve vazbě nadále zůstává Jawad Bendaoud, majitel bytu, v němž se teroristé ukrývali. Policie ho zadržuje již šestým dnem, což je podle serveru 20 minutes ojedinělé. Běžná doba vazby činí čtyři dny, prodloužit ji lze jen v případě bezprostředně hrozícího atentátu či kvůli nutné mezinárodní právní pomoci.

Místo, kde se skrývali teroristé v pařížské čtvrti Saint-Denis, možná tam našel smrt i hlavní organizátor útoků Abdelhamid Abaaoud

Vyšetřovatelé pařížských atentátů se podle serveru 20 minutes rovněž domnívají, že ze Sýrie se do Francie vrátil islamista Fabien Clain. Právě tento muž údajně namluvil zvukovou nahrávku, na níž se organizace Islámský stát (IS) přihlásila ke spáchání teroristických útoků, jež si ve francouzské metropoli vyžádaly 130 obětí.

Clain, který byl ve Francii v minulosti odsouzen k pěti letům vězení za organizování odchodů džihádistů do Iráku, má údajně vazby mimo jiné na Francouze alžírského původu Mohammeda Meraha, jenž v roce 2012 před židovskou školou v Toulouse zabil tři děti a dospělého.

Francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian ráno oznámil, že letadlová loď Charles de Gaulle, která ve středu vyrazila z námořní základny v Toulonu, v neděli provedla ve východním Středomoří cvičení a ode dneška je připravena zapojit se do boje proti IS. Podle agentury AFP v odpoledních hodinách provedla francouzská letadla za pomoci lodě první nálety na pozice radikálů z IS v Sýrii a v Iráku.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!