12. července 2009 22:15 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Afghánistánu o víkendu pokračovaly boje, umírali i vojáci NATO

Czech Press Photo: Michal Novotný z LN vyhrál kategorii Reportáž. ISAF v Afghánistánu, květen, červen 2008. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Czech Press Photo: Michal Novotný z LN vyhrál kategorii Reportáž. ISAF v Afghánistánu, květen, červen 2008. | foto: Michal NovotnýLidové noviny

KÁBUL/LONDÝN Afghánští a koaliční vojáci zabili v uplynulých dnech až sedm desítek ozbrojenců Talibanu, smutnou bilanci si ale připsaly i britská a americká armáda. Mezi mrtvými je pět příslušníků britských ozbrojených sil, tři oběti za uplynulý víkend mají Spojené státy.

Velká Británie za posledních deset dní v Afghánistánu ztratila 15 vojáků, což je pro ni nejtragičtější bilance od začátku invaze v roce 2001. Od začátku bojů proti afghánskému radikálnímu hnutí Taliban přišlo o život nejméně 184 britských vojáků.

Tři mrtví američtí vojáci zvýšili Spojeným státům bilanci obětí v letošním roce na 104. Loni zaznamenaly americké jednotky v této zemi 155 zabitých vojáků.

Ve Velké Británii byl premiér Gordon Brown v sobotu nucen hájit jak

Británie je v názoru na Afghánistán rovnoměrně rozdělena

Britská veřejnost je takřka
rovnoměrně rozdělena v názoru na vojenské operace v Afghánistánu. Vyplývá to z průzkumu institutu ICM, který dnes zveřejnila mediální stanice BBC a list The Guardian. Od posledního obdobného průzkumu z roku 2006 se tábor odpůrců těchto operací zmenšil a naopak vzrostl počet těch, kteří s vojenským nasazením souhlasí.

Britskou misi nyní podporuje 46 procent Britů, zatímco 47 procent je proti. Když ICM naposledy položil stejnou otázku před třemi lety, válku podporovalo 31 procent Britů a 53 procent bylo proti.

strategii v Afghánistánu, tak britské zapojení v této misi. Podle jeho slov je "strategie dobrá", ovšem připustil, že vojáci vedou "nebezpečnou a nesnadnou bitvu". "Letošní léto bude velmi těžké. Ještě to neskončilo, ale je důležité, aby mezinárodní společenství ve svém boji došlo až do konce," řekl Brown.

Britská armáda zahájila v oblasti 23. června operaci nazvanou Panteří dráp (Panther's Claw), která je koordinována s operací amerických a afghánských sil nazvanou Úder meče (Strike of the Sword).

Do britské debaty o válce v Afghánistánu se zapojil i americký prezident Barack Obama, který označil britskou spoluúčast za nesmírně důležitou v boji proti teroristům v Pákistánu a Afghánistánu. Učinil tak v rozhovoru, který dnes odvysílala televizní stanice Sky News. "Velká Británie hraje výjimečnou roli v této koalici. Chápe, že není možné připustit, aby se Afghánistán nebo Pákistán staly útočištěm Al-Káidy, která beztrestně útočí na vlakové stanice v Londýně nebo na budovy v New Yorku," řekl prezident.

Podle Obamy čeká na americké a britské jednotky v Afghánistánu složité léto. Je prý také možné, že se po srpnových afghánských volbách důraz přesune z bojiště k diplomatickým jednáním, ke snaze o obnovu země a vybudování stabilní afghánské armády a policie. "Musíme zvládnout volby," zdůraznil. "Nejdůležitější věc, jakou můžeme udělat, je sloučit naše vojenské snahy s efektivní diplomacií a rozvojem, tak aby Afghánci cítili větší hmotný zájem a aby disponovali většími kapacitami na zabezpečení své země." Náčelník generálního štábu britské armády Jock Stirrup je přesvědčen, že navzdory britským ztrátám hnutí Taliban v Afghánistánu "prohrává". "Vojáci v Afghánistánu procházejí nesnadným okamžikem, protože talibanci pochopili, že Hílmand je životně důležitý. Pokud tam prohrají, pak prohrají všude, a proto mobilizují všechny síly, co mají," řekl Stirrup.

Přítomnost britských jednotek v Afghánistánu obhajoval také ministr zahraničí David Miliband. Brání podle něj tomu, aby se Afghánistán "znovu stal líhní terorismu a odrazovým můstkem k útokům na nás". Bezpečnost v Afghánistánu je podle něj v zájmu Británie. "Jde o budoucnost Británie, protože víme, že pohraničí Afghánistánu a Pákistánu je využíváno k strašlivým útokům nejen na USA, ale i na Británii," řekl stanici BBC.

Jih Afghánistánu patří k hlavním baštám Talibanu. Mezinárodní síly se nyní snaží zajistit bezpečnost v nestabilních oblastech s cílem umožnit co nejlepší průběh prezidentských a místních voleb v Afghánistánu, vypsaných na 20. srpna.

V Afghánistánu působí v rámci mise ISAF na 90.000 zahraničních vojáků ze čtyř desítek zemí, z Česka několik stovek mužů.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
KONTROLOR KVALITY SVAŘOVÁNÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč