Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Aleppu znovu umíraly desítky lidí. EU žádá příměří, Rusko ve čtvrtek pozastaví boje

Svět

  18:15aktualizováno  20:18
ALEPPO/LUCEMBURK - Skoro čtyři desítky mrtvých si v pondělí vyžádaly nálety na syrské Aleppo a jeho bezprostřední okolí. Mezi oběťmi je 14členná rodina, včetně osmi malých dětí. Země Evropské unie důrazně vyzývají Rusko a režim syrského prezidenta Bašára Asada, aby ukončily útoky na povstaleckou část Aleppa. Rusko a Damašek ve čtvrtek na osm hodin přeruší boje.

Všudypřítomné sutiny v Aleppu. foto: Reuters

Prvních 14 civilních obětí přišlo o život při náletech na povstaleckou východní část Aleppa. Jak oznámila místní dobrovolnická záchranářská organizace, jsou mezi oběťmi dva šestitýdenní kojenci a šest dětí ve věku do osmi let.

Bombardování přímo v Aleppu bylo podle zdravotníků mimořádně silné a způsobilo těžké materiální škody. Záchranáři, nazývaní bílé přilby, identifikovali útočící letadla jako ruská. Rusko v syrské občanské válce podporuje režim prezidenta Bašára Asada.

Zastavte krveprolévání v Aleppu, žádá EU

Situace v Sýrii bylo jedním z témat pondělního jednání ministrů zahraničí Evropské unie. Ta ostře odsoudila nálety proti civilistům v Aleppu a obvinila Rusko ze záměrného vybírání mimo jiné nemocnic jako cílů svých útoků.

USA a Británie zvažují sankce proti Rusku a Sýrii kvůli Aleppu

„Prioritou je záchrana lidí v Aleppu,“ prohlásila šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová na pondělní schůzce ministrů zahraničí unijní osmadvacítky. EU bude podle ní v této věci co nejtěsněji spolupracovat s OSN. „Je to výzva k zastavení konfliktu a především k zabránění dalšímu krveprolévání v Aleppu,“ doplnil ji šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek.

V společném prohlášení EU, které bylo v pondělí jednomyslně přijato, je podle českého ministra obsažena také výzva Rusku, aby si uvědomilo svou odpovědnost za vývoj v Sýrii.

Všudypřítomné sutiny v Aleppu.
Obyvatelé prohledávají zničené budovy.

Rusko a Damašek pozastaví boje na osm hodin

Ruské ministerstvo obrany v pondělí v reakci na to oznámilo, že ruské a syrské ozbrojené síly ve čtvrtek přeruší útoky po dobu osmi hodin, aby civilisté a povstalci mohli v bezpečí opustit město a do města se dostala humanitární pomoc.

„V období od osmi do šestnácti hodin místního času bude zastaví ruské letectvo a syrské vládní síly letecké údery a palbu z veškerých zbraní,“ uvedl v pondělí generálporučík Sergej Rudskoj.

Potřebujeme více času, říká OSN i EU

Federica Mogheriniová toto rozhodnutí přivítala, ale s výhradami. „Samozřejmě jde o pozitivní krok, ale to, co nám říkají humanitární organizace, je, že by bylo zapotřebí 12 hodin,“ prohlásila Mogheriniová na setkání ministrů zahraničí členských států EU v Lucemburku. Poukázala na to, že nejméně tolik času je zapotřebí pro cestu humanitárních konvojů.

Záběry zničeného Aleppa natočené z dronu

Ještě méně spokojenosti projevil mluvčí OSN Stéphane Dujarric, podle kterého světová organizace požadovala dokonce nejméně 48 hodin klidu. „Každá pauza v bojových akcích je pro lidi pozitivní, ale potřebujeme více času k tomu, aby se rozjela humanitární činnost,“ řekl. Dujarric zároveň připomněl, že v bombardované oblasti se vyskytuje na 250.000 civilistů, na které bez ustání padají bomby od konce září.

Aleppo tématem říjnového summitu EU

Už ve čtvrtek a v pátek se v Bruselu koná říjnový summit EU. Prezidenti a premiéři unijní osmadvacítky na něm mají podle dlouhodobého plánu kromě jiného diskusi o dalším přístupu EU k Rusku. Je zřejmé, že syrské dění se do debaty summitu promítne.

Podle pondělní bilance SOHR od září, kdy byly boje o východní Aleppo v plné míře obnoveny, zahynulo přes 440 civilistů včetně 80 dětí.

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...

Mohlo by vás zajímat