28. srpna 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Amazonském pralese objevili další izolovaný kmen. Odhalily ho záběry z dronu

Záběry z dronu odhalily nový izolovaný kmen v Amazonii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záběry z dronu odhalily nový izolovaný kmen v Amazonii. | foto: Reprofoto: Fundação Nacional do Índio

Praha Nový izolovaný kmen odhalil v Amazonii dron. Na záběrech prochází několik lidí přes mýtinu v oblasti údolí řeky Javari na hranicích Brazílie a Peru. Záběry zveřejnila Národní indiánská nadace (Funai), která se zabývá ochranou domorodých kmenů žijících v Amazonii. Na celém světě je více než 100 kmenů, které nemají kontakt s okolním světem.

Na záběrech z dronu je vidět, jak několik osob přechází po odlesněném prostoru. Postavy v ruce drží předměty, které z dálky připomínají oštěp nebo tyč. Několik dalších osob navíc postává u něčeho, co vypadá jako stavba s doškovou střechou. Žádný z lidí si přitom dronu nad svojí hlavou nevšimne.

V údolí řeky Javari v Brazílii žije podle Funai 8 kmenů, které jsou kontaktované, a dalších 11 potvrzených izolovaných kmenů. Dalších pět nekontaktovaných kmenů v oblasti není potvrzeno. Jedná se o největší počet izolovaných kmenů v jednom státě na světě.

Na celém světě je podle organizace Survival International více než 100 nekontaktovaných kmenů. Ačkoliv se vlády často snaží kmeny kontaktovat, odborníci doporučují nechat kmeny rozhodnout o svém dalším osudu bez zásahů vnějšího světa.

Národní indiánská nadace se zabývá ochranou zájmů domorodých kmenů v Amazonii, které mají žádný nebo minimální kontakt se společností a ostatními kmeny. Mnoho kmenů v oblasti už dříve přišlo o své domovy například kvůli pokračující těžbě. Kmeny navíc ohrožují i nemoci, které se k nim dostávají z vnější společnosti.

Lenka Čechová

Najdete na Lidovky.cz