Středa 6. července 2022, Den upálení mistra Jana Husa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Amazonském pralese objevili další izolovaný kmen. Odhalily ho záběry z dronu

Svět

  6:00
Praha - Nový izolovaný kmen odhalil v Amazonii dron. Na záběrech prochází několik lidí přes mýtinu v oblasti údolí řeky Javari na hranicích Brazílie a Peru. Záběry zveřejnila Národní indiánská nadace (Funai), která se zabývá ochranou domorodých kmenů žijících v Amazonii. Na celém světě je více než 100 kmenů, které nemají kontakt s okolním světem.

Záběry z dronu odhalily nový izolovaný kmen v Amazonii. foto: Reprofoto: Fundação Nacional do Índio

Záběry zachytily posledního člena amazonského indiánského kmene. Už 22 let přežívá v pralese sám

Na záběrech z dronu je vidět, jak několik osob přechází po odlesněném prostoru. Postavy v ruce drží předměty, které z dálky připomínají oštěp nebo tyč. Několik dalších osob navíc postává u něčeho, co vypadá jako stavba s doškovou střechou. Žádný z lidí si přitom dronu nad svojí hlavou nevšimne.

V údolí řeky Javari v Brazílii žije podle Funai 8 kmenů, které jsou kontaktované, a dalších 11 potvrzených izolovaných kmenů. Dalších pět nekontaktovaných kmenů v oblasti není potvrzeno. Jedná se o největší počet izolovaných kmenů v jednom státě na světě.

Na celém světě je podle organizace Survival International více než 100 nekontaktovaných kmenů. Ačkoliv se vlády často snaží kmeny kontaktovat, odborníci doporučují nechat kmeny rozhodnout o svém dalším osudu bez zásahů vnějšího světa.

Národní indiánská nadace se zabývá ochranou zájmů domorodých kmenů v Amazonii, které mají žádný nebo minimální kontakt se společností a ostatními kmeny. Mnoho kmenů v oblasti už dříve přišlo o své domovy například kvůli pokračující těžbě. Kmeny navíc ohrožují i nemoci, které se k nim dostávají z vnější společnosti.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat