Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

V Americe se bojí raket KLDR. Média píší i o mapě krytů v New Yorku

Svět

  17:04
WASHINGTON/PRAHA - Veřejnost v USA i v Jižní Koreji začíná brát severokorejskou hrozbu vážně. Svědčí o tom jednak změna postoje vůči KLDR, kdy Američané přestávají vylučovat vojenský postup, i reakce médií, která začínají upozorňovat i na to, jakým způsobem se chovat při jaderném útoku, a do detailu rozebírají, čeho se obávat ze strany režimu Kim Čong-una.

Severokorejský lídr Kim Čong-un sleduje cvičení batalionu KPA 525 příslušníků speciálních jednotek simulujícího útok na prezidentský palác Jižní Koreje. foto: Reuters

Ministr zahraničí USA Rex Tillerson nejdříve řekl, že „politické a diplomatické snahy posledních dvaceti let přimět Severní Koreu k odzbrojení selhaly“ a připustil i budoucí možnost preemptivního útoku (takový úder, který reaguje na bezprostřední ohrožení ze strany nepřítele - Pozn. red.) na KLDR. Kim Čong-unův režim reagoval prohlášením o „situaci na pokraji jaderné války“, informoval americký list The Washington Post.

Američanům došla trpělivost s ‚jadernou‘ KLDR. Možná je i vojenská akce, říká Tillerson

V neděli pak Severní Korea podle své státní televize otestovala úspěšně motor pro raketu Unha, který by podle expertů mohl být jedním z posledních dílů potřebných pro mezikontinentální balistickou střelu (ICBM). O tom, že KLDR její test chystá mluvil už několikrát Kim Čong-un. Minulý rok řekl, že je „v poslední fázi vývoje mezikontinentální balistické střely“.

Skutečný pokrok, který tento test znamená pro severokorejský raketový program, potvrdili i jihokorejští představitelé. „Vykazují známky výrazného pokroku ve schopnostech motoru,“ uvedl podle amerického deníku The New York Times mluvčí ministerstva obrany Jižní Korey Lee Jin-woo. Nespecifikoval, jestli jde o motor pro raketu, která vynáší satelity na oběžnou dráhu, nebo takovou, která by byla uzpůsobena pro ICBM. Podle mluvčího je pro oficiální potvrzení obav potřeba hlubší analýzy.

Na jihu se bojí reálně

Podle Washingtonu Post ale v Jižní Koreji panuje reálný pocit ohrožení. Hlavní města obou států ležících na Korejském poloostrově nedělí vzdušnou čarou ani 200 kilometrů. Zařízení, která by byla schopna jihokorejskou desetimilionovou metropoli Soul ohrozit, už KLDR v arzenálu má. Jedinou otázkou je, jestli už jsou schopna nést jadernou hlavici. I proto Američané spolu se svými jihokorejskými spojenci zintenzivnili společná cvičení a začali rozmisťovat defenzivní systém THAAD.

KLDR vykazuje velké i další pokroky ve svém raketovém programu. V nedávné době například zmodernizovala na svém kosmodromu v Sohae na severozápadě země startovací rampy a další zařízení, aby byly uzpůsobeny pro odlet nově vyvíjených výkonnějších raket.

Snímek zařízení v Sanŭm-dong z prosince 2006.
A South Korean soldier watches a TV broadcasting a news report on Seismic...

Podle jihokorejských expertů by raketa Unha z nedělního testu při modifikaci na ICBM mohla totiž urazit vzdálenost až 12 tisíc kilometrů. Pokud by se to Severní Koreji skutečně povedlo, mohla by ohrozit téměř celé území USA.

Washingtonský list připomíná, že Severokorejci v září testovali jadernou bombu o síle 10 až 20 kilotun, tedy o něco více než měla ta americká, která dopadla na Hirošimu v roce 1945. Jestli je dostatečně malá na to, aby ji bylo možné umístit na balistickou střelu, není zatím ověřeno, ale fotografie, které by to potvrzovaly, se objevily letos v únoru.

Mapa krytů v New Yorku

V období největšího napětí za studené války vydal americký úřad pro civilní obranu video, které instruovalo mládež, jak se chovat při sovětském jaderném útoku. Že jim ukrývání se pod lavicí moc nepomůže, tehdy úřad trochu naivně neřešil, doporučení pro současnost se ale příliš neposunula.

Na portálu Ready.gov, který Američanům radí, jak se chovat. Měli by si udělat dostatečnou zásobu, nebo vybudovat improvizovaný bombový úkryt. Případně se takový dá zakoupit i na stránkách webového obchodu Amazon.

V případě blížícího se útoku vláda nejvíce doporučuje uchýlit se do některého ze studenoválečných krytů. Například mapa newyorských protiatomových krytů je dostupná na mapovém portálu společnosti Google.

Washington Post ale upozorňuje, že takové rady jsou mířeny na lidi, kteří žijí v určité vzdálenosti od výbuchu. V případném epicentru, nebo pod ním, pokud by bomba explodovala ještě ve vzduchu, nepomůže obyvatelům nic. Výbuch by způsobil vysokou radiaci, teplotu a elektromagentický puls, který by vyřadil z provozu všechna elektronická zařízení.

Americký list zároveň upozorňuje, že by Kimova KLDR nebyla v současnosti schopna uštědřit USA skutečně ničivý úder. I kdyby měla v arzenálu ICBM s jadernou hlavicí, existují další faktory, které by museli technici vyřešit, aby trefili přesně vybrané místo či aby bomba detonovala v takové výšce, který by ničivost umocnil.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!