Sobota 31. října 2020svátek má Štěpánka 13 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V USA záhadně uhynuly statisíce ptáků. Chovali se divně, v nevídaných počtech je srážela auta

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Santa Fe (Nové Mexiko, USA)  Vědci v Novém Mexiku se snaží přijít na kloub otázce, proč v posledních týdnech v různých oblastech tohoto státu na jihozápadě USA uhynuly statisíce tažných ptáků. Na svých internetových stránkách o tom informuje televize CNN.

„Je to opravdu hrozné,“ řekla bioložka Martha Desmondová z Novomexické státní univerzity. „Jde řádově o statisíce, možná dokonce miliony mrtvých ptáků,“ dodala. Lidé si velkého množství uhynulých ptáků poprvé všimli 20. srpna v národním parku a blízkém vojenském prostoru na jihu Nového Mexika. Jenže stovky uhynulých opeřenců byly nalezeny také na jiných místech tohoto amerického státu a i v Mexiku, Texasu a Coloradu.

Běžní lidé i biologové tvrdí, že ptáci se před smrtí chovali divně. Podle Desmondové byli mnozí letargičtí a nereagovali na obvyklé podněty, takže je „v nevídaných počtech“ srážela auta. Na jednom golfovém hřišti si lidé všimli vlaštovek, které seděly na zemi a dovolily lidem, aby se k nim přiblížili.

Jednou z možných příčin, proč ptáci ve velkých počtech záhadně hynou, mohou být požáry v Kalifornii a dalších západních státech USA. Není vyloučené, že kvůli nim ptáci odletěli dříve, než na to byli připravení, možná neměli dostatečné zásoby tuku. Vědci také nevylučují, že se nadýchali dýmu, který jim poničil plíce.

Biologové z Nového Mexika uhynulé ptáky pošlou na pitvu do specializované laboratoře v Oregonu, potrvá ale týdny, než se bude vědět více o příčině jejich smrti.

Vědci kvůli úbytků ptáků ve Spojených státech a Kanadě bijí na poplach. V této části světa jich v současnosti žije o tři miliardy méně ve srovnání s rokem 1970, jejich počet se snížil o 29 procent.

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Francouzská policie (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Francouzská policie (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Francouzská policie (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...

V. Stojan Novicok? Putin? 11:42 17.9.2020
K. Lilibínský spíš ptačí koronáč........ 18:09 22.9.2020