26. září 2011 21:39 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Atlantiku objevili vrak, ukrývá tuny stříbra

SS Gairsoppa | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy SS Gairsoppa |

LONDÝN Vrak britské nákladní lodi SS Gairsoppa, který ukrýval 200 tun stříbra, objevili výzkumníci z Odyssey Marine v Atlantickém oceánu. Celková hodnota pokladu se odhaduje zhruba na 150 milionů liber (4,5 miliardy korun), píše BBC.

Loď v roce 1941 potopila německá ponorka. Při cestě do Británie jí docházelo palivo, kapitán se rozhodl zakotvit v Galwayi. Právě tady ji nacisté potopili. Z lodi se na člunu dostali tři námořníci, na břeh Cornwallu ale doplul pouze jeden.

"Dokončili jsme první fázi projektu, našli a identifikovali jsme vrak," řekl BBC projektový manažer společnosti Andrew Craig. "Teď budeme pracovat na vyzvednutí."

"Vzhledem k informacím o poloze a stavu vraku si jsme naprosto jisti, že se podaří stříbro ze dna oceánu vyzvednout," dodal. Práce by měly začít na jaře příštího roku. Smlouva s ministerstvem dopravy firmě zaručuje 80 procent ze "stříbrného" pokladu.

Vrak byl objeven v hloubce asi 4700 metrů pod hladinou již loni v létě. Že na dně Atlantického oceánu leží opravdu SS Gairsoppa se potvrdilo až minulý týden.

Cestou z Indie do Británie se kapitán rozhodl zakotvit v Galwayi, vrak lodi se našel asi  480 kilometrů od pobřeží

Cestou z Indie do Británie se kapitán rozhodl zakotvit v Galwayi, vrak lodi se našel asi 480 kilometrů od pobřeží

Lidovky.cz