22. února 2012 9:02 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Austrálii našli největší růžový diamant. Má 13 karátů

13karátový diamant | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy 13karátový diamant | foto: ČTK

KIMBERLEY V proslulém diamantovém dole Argyle na západě Austrálie byl nalezen výjimečný růžový diamant. Objev 13karátového drahokamu učinila přední britsko-australská těžařská firma Rio Tinto. Podle ní se jedná o nejcennější a nejvzácnější kámen nalezený v Austrálii.

Drahokam byl pojmenován Argylské růžové jubileum, informovala agentura AFP. Hrubý kámen o 12,76 karátech byl objeven v diamantovém dole v oblasti Kimberley využívaném společností Rio Tinto.

"Tento diamant je v Austrálii opravdu výjimečný... pravděpodobně se už žádný podobný nalézt nepodaří," prohlásila Josephine Johnsonová z divize růžových diamantů.

ČTĚTĚ TAKÉ:

Název diamantu odkazuje na diamantové jubileum královny Alžběty II., hlavy Austrálie. Jeho barva je jemně růžová a podobá se 24karátovému kamenu Williamson Pink, který britská královna obdržela při své svatbě s vévodou z Edinburghu v roce 1947. Kámen byl nalezen téhož roku v Tanzanii.

Až 90 procent růžových diamantů na světě podle Rio Tinto pochází z dolu Argyle. Největší kameny většinou kupují muzea nebo se draží v největších aukčních síních jako Christie´s nebo Sotheby´s. První z nich za 244 let své existence nabídla v dražbě údajně jen 18 diamantů větších než deset karátů.

Jakmile bude vybroušen, dostanou Argylské růžové jubileum k odhadu mezinárodní experti. Poté bude vystaven v několika zemích a následně nabídnut v dražbě. Podle Rio Tinto by se mohl prodat za několik milionů dolarů.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!