Čtvrtek 3. prosince 2020svátek má Svatoslav -4 °C sněžení Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Barceloně demonstrovali separatisté proti návštěvě španělského krále

Zásah policejních složek před demonstranty v Barceloně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zásah policejních složek před demonstranty v Barceloně. | foto: Reuters

BARCELONA Několik tisíc lidí v neděli demonstrovalo v centru Barcelony u příležitosti návštěvy španělského krále Felipeho VI. Někteří ho vítali, katalánští separatisté na něj ale na protest pískali. Král se účastnil v koncertním sále paláce hudby slavnostní večeře pro účastníky veletrhu mobilních technologií Mobile World Congress, který v pondělí slavnostně zahájí, informoval deník La Vanguardia.

Stovky králových kritiků se shromáždily na náměstí Urquinaona nedaleko Paláce katalánské hudby, kde se galavečeře konala. Zpívali katalánskou hymnu a nesli transparenty s nápisy „Jsme republika“ či „Svobodu pro politické vězně“. Za ně označují několik politiků, kteří jsou od podzimu ve vazbě kvůli říjnovému referendu o nezávislosti. Toto hlasování Madrid označil za neústavní a snažil se mu zabránit soudně i silou.

Přívrženci katalánské nezávislosti v centru Barcelony.
Demonstranti vyzývají španělského krále Filipa VI. k návratu domů.

Právě kvůli zásahu španělské policie při loňském říjnovém referendu v neděli krále oficiálně nepřivítala barcelonská starostka Ada Colauová, ani předseda katalánského parlamentu Roger Torrent či další katalánští političtí představitelé. Ti králi vyčítají, že tvrdý zásah španělské policie vůči lidem, kteří chtěli v referendu hlasovat, neodsoudil.

Torrent i Colauová se nicméně zúčastnili galavečeře pro účastníky veletrhu, protože mají zájem na tom, aby slavný a prestižní veletrh Mobile World Congress nadále hostila katalánská metropole. Na slavnostním večeru byli kromě krále přítomni mnozí podnikatelé, diplomaté nebo například i prezident Světové banky Jim Yong King.

Král dorazil doprovázen místopředsedkyní španělské vlády Sorayou Sáenzovou. Podle deníku El Periódico na jejich příchod demonstranti reagovali pískotem a tlučením na hrnce, které se ozývalo i z okolních budov.

Na slavnostní večeři měl král projev, v němž mimo jiné ocenil spolupráci centrální vlády, katalánské vlády a barcelonské radnice při organizování veletrhu, který je ve městě pořádán už od roku 2006 a který by se tam měl konat podle smlouvy do roku 2023. Král přednesl projev anglicky, španělsky i katalánsky, aniž by se zmínil o katalánské krizi.

Felipe VI. zavítal do Barcelony od říjnového referenda poprvé. Naposledy byl v katalánské metropoli loni v srpnu na manifestaci proti terorismu po útocích v Katalánsku, při nichž v Barceloně a Cambrils krátce předtím teroristé zabili 16 lidí.

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Ministr školství Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!