19. července 2018 18:08, aktualizováno  18:43 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Belgii nemohla vzlétat ani přistávat letadla. Země na dvě hodiny uzavřela kvůli poruše vzdušný prostor

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Wikimedia/Łukasz Golowanow, Konflikty.pl

Brusel Belgie ve středu po 16:00 SELČ na téměř dvě hodiny z bezpečnostních důvodů částečně uzavřela svůj vzdušný prostor. Kvůli poruše v systému řízení letového provozu nesměla v celé zemi pozdě odpoledne a v podvečer startovat ani přistávat žádná letedla. Podle agentury AFP belgická národní centrála pro kontrolu leteckého provozu Belgocontrol uvedla, že problém už byl vyřešen a kolem 18:00 se letový provoz v zemi začal postupně obnovovat. Nad Belgií nesměly přelétávat letouny do výšky 7500 metrů.

Podle agentury AFP belgická národní centrála pro kontrolu leteckého provozu Belgocontrol uvedla, že problém už byl vyřešen a kolem 18:00 se letový provoz v zemi začal postupně obnovovat.  Nad Belgií nesměly přelétávat letouny do výšky 7500 metrů.

19.července 2018 v 17:34, příspěvek archivován: 19.července 2018 v 18:36

Alert: BELGIUM CLOSED TO FLIGHTS - July 19, 2018 - Following an unspecified technical issue, all flights scheduled to arrive at Brussels Airport (BRU) have been diverted, and flight disruptions are likely at all airports nationwide. (iJet)

„Provoz je postupně obnovován,“ řekl AFP mluvčí Belgocontrol Alain Kniebs. Úplný návrat k normálu očekává kolem 20:00 SELČ. 

Agentura Belgocontrol vyhlásila režim prázdného nebe po dobu trvání problému, který se týkal „nahrávání letových dat“ o letových plánech.

Pražské letiště žádný zrušený let nehlásilo. „Nepředpokládáme, že by to mělo dál nějaký výrazný dopad na lety z Prahy nebo do Prahy. V souvislosti s tou situací jsme zaznamenali pouze jedno zhruba hodinové zpoždění na odletu a stále čekáme na přílet jednoho letadla z Bruselu,“ řekla mluvčí pražského letiště Marika Janoušková krátce po 18:00 SELČ, tedy už po odstranění problému.

Největšími z šesti letišť v Belgii jsou bruselské mezinárodní letiště a letiště Charleroi. Podle internetových stránek bruselského letiště byly desítky letů opožděny, zrušeny nebo odkloněny.

Belgický vzdušný prostor byl uzavřen po 16:00 SELČ z bezpečnostních důvodů, vysvětlil AFP mluvčí Belgocontrol Alain Kniebs. Šlo podle něj o „velmi výjimečnou“ událost. Belgocontrol nedokázal říci, kolika letů a pasažérů se komplikace týká.

Středeční událost se netýkala letounů pohybující se nad úrovní 8000 metrů. Ty už řídí jiné centrum z nizozemského Maastrichtu. „To znamená, že letounu, který spojuje například Dánsko se Španělskem, se to netýká, protože letí dostatečně vysoko,“ upřesnil Kniebs.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!