Sobota 25. června 2022, svátek má Ivan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Belgii nemohla vzlétat ani přistávat letadla. Země na dvě hodiny uzavřela kvůli poruše vzdušný prostor

Svět

  18:08aktualizováno  18:43
Brusel - Belgie ve středu po 16:00 SELČ na téměř dvě hodiny z bezpečnostních důvodů částečně uzavřela svůj vzdušný prostor. Kvůli poruše v systému řízení letového provozu nesměla v celé zemi pozdě odpoledne a v podvečer startovat ani přistávat žádná letedla. Podle agentury AFP belgická národní centrála pro kontrolu leteckého provozu Belgocontrol uvedla, že problém už byl vyřešen a kolem 18:00 se letový provoz v zemi začal postupně obnovovat. Nad Belgií nesměly přelétávat letouny do výšky 7500 metrů.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) foto: Wikimedia/Łukasz Golowanow, Konflikty.pl

Podle agentury AFP belgická národní centrála pro kontrolu leteckého provozu Belgocontrol uvedla, že problém už byl vyřešen a kolem 18:00 se letový provoz v zemi začal postupně obnovovat.  Nad Belgií nesměly přelétávat letouny do výšky 7500 metrů.

19.července 2018 v 17:34, příspěvek archivován: 19.července 2018 v 18:36

Alert: BELGIUM CLOSED TO FLIGHTS - July 19, 2018 - Following an unspecified technical issue, all flights scheduled to arrive at Brussels Airport (BRU) have been diverted, and flight disruptions are likely at all airports nationwide. (iJet)

„Provoz je postupně obnovován,“ řekl AFP mluvčí Belgocontrol Alain Kniebs. Úplný návrat k normálu očekává kolem 20:00 SELČ. 

Agentura Belgocontrol vyhlásila režim prázdného nebe po dobu trvání problému, který se týkal „nahrávání letových dat“ o letových plánech.

Pražské letiště žádný zrušený let nehlásilo. „Nepředpokládáme, že by to mělo dál nějaký výrazný dopad na lety z Prahy nebo do Prahy. V souvislosti s tou situací jsme zaznamenali pouze jedno zhruba hodinové zpoždění na odletu a stále čekáme na přílet jednoho letadla z Bruselu,“ řekla mluvčí pražského letiště Marika Janoušková krátce po 18:00 SELČ, tedy už po odstranění problému.

Největšími z šesti letišť v Belgii jsou bruselské mezinárodní letiště a letiště Charleroi. Podle internetových stránek bruselského letiště byly desítky letů opožděny, zrušeny nebo odkloněny.

Belgický vzdušný prostor byl uzavřen po 16:00 SELČ z bezpečnostních důvodů, vysvětlil AFP mluvčí Belgocontrol Alain Kniebs. Šlo podle něj o „velmi výjimečnou“ událost. Belgocontrol nedokázal říci, kolika letů a pasažérů se komplikace týká.

Středeční událost se netýkala letounů pohybující se nad úrovní 8000 metrů. Ty už řídí jiné centrum z nizozemského Maastrichtu. „To znamená, že letounu, který spojuje například Dánsko se Španělskem, se to netýká, protože letí dostatečně vysoko,“ upřesnil Kniebs.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Hledáte čtení na léto? Sáhněte po vtipném cestovním deníku (nejen) pro rodiče
Hledáte čtení na léto? Sáhněte po vtipném cestovním deníku (nejen) pro rodiče

Známá moderátorka Tereza Tobiášová miluje cestování, a proto její první kniha Terezina dobrodružství obsahuje historky o cestování, její zážitky i...

Mohlo by vás zajímat