Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Bělorusku policie opět zatýká demonstranty. Bez podpory Putina to nepůjde, řekla jedna z tváří protestů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Lidovky.cz | Dokumenty

Policisté už ve středu večer centru běloruského hlavního města zadrželi asi dvě desítky opozičních demonstrantů. Při demonstracích proti autoritářskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi bylo v úterý v několika běloruských městech zadrženo přes 50 lidí.

Podle serveru Tut.by o tom ve středu informovala nevládní organizace na ochranu lidských práv Vjasna. Spisovatelka Světlana Alexijevičová, kterou si ve středu k výslechu předvolali běloruští vyšetřovatelé jako členku opoziční koordinační rady, podle běloruských médií na policii odmítla vypovídat.

„Využila jsem práva nesvědčit proti sobě, ani jsem nepodepsala závazek mlčenlivosti. Nemyslím, že se (v radě) zabýváme něčím nezákonným a necítím se něčím vinná,“ řekla novinářům nositelka Nobelovy ceny za literaturu.

Policisté večer v centru Minsku zadrželi přibližně dvě desítky demonstrantů, uvedla agentura Reuters s odvoláním na očité svědky. Podle serveru Tut.by policisté nejprve obklíčil hlouček aktivistů a následně propustili dívky, ale muže naložili do vozů na přepravu zatčených. „Byla tam i moje padesátiletá matka, kterou pustili. Tvrdila, že sebrali i lidi ze zastávky,“ citoval portál očitou svědkyni. Část aktivistů se ukryla v přilehlém kostele, kde setrvali asi 40 minut, než pořádkové síly odjely a lidé s transparenty se mohli vrátit na náměstí Nezávislosti.

Mobilní operátor A1 oznámil, že podle pokynu státních úřadů musel dnes večer omezit mobilní internet v hlavním městě, což vedlo k podstatnému zhoršení kvality datových služeb či jejich dočasné nedostupnosti.

Za úterý Vjasna hlásila padesátku zatčených v různých městech. Šlo o nejvyšší počet zadržených účastníků protirežimních protestů za uplynulé dny. Po brutálních zásazích speciálních policejních sil OMON proti demonstrujícím v prvních dnech po zpochybňovaném vítězství Lukašenka v prezidentských volbách 9. srpna byla policie v poslední době zdrženlivá. Důrazně však varovala před účastí na nepovolených demonstracích.

Podle informací Vjasny v Minsku policie zadržela přinejmenším dvacet protestujících - část na náměstí Nezávislosti a část před ministerstvem školství, kde demonstrovali hlavně učitelé. Dalších 28 zadržených je hlášeno z města Grodno. Zatýkalo se ale i v Mogilevu, Gomelu či Bobrujsku.

Ministerstvo vnitra tvrdí, že úterních akcí na podporu Lukašenka se zúčastnilo „více než 16.750 lidí“, zatímco na protestech se jich nesešlo ani 4800. Záběry z náměstí Nezávislosti, zveřejněné na platformě YouTube, však nasvědčují tomu, že jen na tomto místě běloruské metropole byly v danou chvíli tisíce lidí.

Dnešní výslech Alexijevičové podle serveru Tut.by trval asi 40 minut. Ještě před ním spisovatelka zdůraznila, že urovnání běloruské krize se neobejde bez Ruska.

„Světová podpora pro nás je důležitá, ale bez (ruského prezidenta Vladimira) Putina se to neobejde,“ řekla novinářům s tím, že Putin je jediný, s kým Lukašenko v současnosti jedná, a možná by jej tedy mohl přimět k dialogu s běloruskou společností. Zdůraznila, že stanovisko světového společenství ohledně případného ruského zásahu v Bělorusku musí být naprosto jasné. Alexijevičová také uvedla, že cílem koordinační rady, kterou vytvořila opozice kvůli zprostředkování hladkého předání moci, je sjednotit společnost, ale nejde jí o „žádný převrat“.

Generální prokuratura vyšetřuje vytvoření rady jako pokus o „uchvácení moci“. Koordinační rada naopak dnes vydala další prohlášení, vyjadřující znepokojení, že úřady vůbec nevyšetřují případy policejní brutality.

Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

Ozbrojení podporovatelé hnutí Black Lives Matter při střetu s krajně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...