Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

V Bělorusku se konají volby s účastí opozičních kandidátů. Lukašenko bude znovu kandidovat na prezidenta

Svět

  12:17
MINSK - Běloruský prezident Alexandr Lukašenko v neděli oznámil, že bude kandidovat ve volbách hlavy státu v příštím roce. Ty se podle něj uskuteční nejspíše v létě. Lukašenko to řekl novinářům po odevzdání hlasu v parlamentních volbách, které se v neděli v zemi konají.

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko. foto: Reuters

Podle Západu nedělní předčasné parlamentní volby prověří, nakolik upřímně míní autoritářský prezident svá slova o uvolnění tlaku vůči domácí opozici. Od poloviny 90. let mezinárodní pozorovatelé nepovažují hlasování v zemi za svobodné ani spravedlivé; ke sledování dnešních voleb se jich podle místních médií akreditovalo více než tisíc.

Spor Lukašenka s Putinem. Rusko popírá ‚geopolitické úklady‘ vůči běloruskému sousedovi

Běloruští voliči, kterých je přes 6,8 milionu, dnes z 513 kandidátů vybírají 110 budoucích členů Poslanecké sněmovny, dolní komory Národního shromáždění. Lukašenko v rámci náznaků jistého uvolňování režimu připustil podle agentury Reuters účast ve volebním klání třem stovkám opozičních kandidátů.

O obsazení 64 křesel v horní komoře, Senátu, rozhodovali voliči 7. listopadu.

Představitelé opozice jsou ovšem ohledně zlepšování politické situace v zemi nadále skeptičtí. „Tyto volby nejsou ničím jiným než rituálem, jako tomu bylo v (bývalém) Sovětském svazu,“ míní podle AFP Ales Bjaljacki, šéf nevládní organizace Vjasna. Místopředseda opoziční Běloruské lidové fronty Alexej Janukevič je přesvědčený, že režim setrvá u „známého scénáře falzifikací“.

Volební účast v parlamentních volbách bývá v Bělorusku vysoká. Při předchozích volbách v roce 2016 přišlo hlasovat více než 74 procent registrovaných voličů. Volební střediska se v neděli uzavřou ve 20:00 (18:00 SEČ).

Mezi Běloruskem a Ruskem se objevují neshody

Bělorusku vládne 65letý Lukašenko jako prezident už 25 let. V poslední době nicméně uvolnil tvrdé potlačování opozice proti své vládě ve snaze vylepšit vztahy se Západem, zatímco ve vztazích s tradičním spojencem Ruskem se objevily určité neshody. Minsk především odmítl uznat ruskou anexi ukrajinského Krymu a Moskva na druhé straně omezila finanční výhody poskytované Bělorusku.

V září se Bělorusko a Spojené státy dohodly na reciproční obnově diplomatického zastoupení na úrovni velvyslanců. Ambasadoři byli z Washingtonu a Minska odvoláni před deseti lety po západní kritice represí běloruského režimu proti opozici. Letos v březnu Bělorusko informovalo USA, že ruší omezení početního stavu amerických diplomatů v Minsku. V srpnu pak Minsk navštívil tehdejší bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton.

Washington také naznačil, že by mohl dál zmírnit sankce vůči Bělorusku v závislosti na průběhu letošních parlamentních voleb a prezidentských voleb v příštím roce. Sankce přijaté kvůli Lukašenkovu potlačování oponentů USA a Evropská unie už uvolnily v roce 2016 po propuštění politických vězňů a některých reformách.

Autor: