Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

V Benátkách se znovu otevřel československý pavilon, jehož střechu poškodil spadlý strom

Autorem pavilonu je Otakar Novotný (1880–1959), který je považován za zakladatele moderní české architektury. foto: Reprofoto: Národní Galerie Praha

Praha - Československý pavilon v Benátkách se znovu otevřel veřejnosti. Uzavřen byl poté, co střechu stavby během bouře v noci z 8. na 9. července poškodil padající strom. Národní galerie Praha, která se o náplň pavilonu stará společně se Slovenskou národní galerií, plánuje ještě do konce letošního roku celkovou rekonstrukci střechy.
  19:11

Ve čtvrtek to sdělila Karolína Pláničková z PR oddělení Národní galerie. Od května do listopadu je v pavilonu výstava děl Stanislava Kolíbala, který Českou republiku reprezentuje na letošním bienále výtvarného umění.

Československý pavilon, jehož podoba do současnosti nedoznala žádných...
Československý pavilon, jehož podoba do současnosti nedoznala žádných...

NGP pavilon dočasně zastřešila, proto se mohl znovu otevřít. „Po této opravě bude následovat celková rekonstrukce střechy, jejíž provedení bychom rádi uskutečnili do konce roku 2019,“ uvedl Ivan Morávek, pověřený řízením Národní galerie Praha. Rozsah rekonstrukce a náklady na ni bude podle něj NGP znát až po statickém posouzení, které galerie čeká do konce srpna.

Týdeník Respekt v čísle 33/2019 v článku Dědictví Antonína Staňka připisuje vinu za celé fiasko faktu, že jak Národní galerie Praha, tak i Ministerstvo kultury jsou momentálně řízeny provizorními osobami (NGP řídí Ivan Morávek, MK převzal René Schreier), které nejsou dostatečně kompetentní a spolupracují neefektivně.

Český pavilon získal na Expo 2015 bronz za architekturu

Národní galerie Praha na špatný stav pavilonu dlouhodobě upozorňuje. Do pavilonu se dlouho neinvestovalo. Chybí například klimatizace, takže v létě je v něm velké horko. Bývalý ředitel NGP Jiří Fajt letos v lednu uvedl, že postrádá silnější zájem, který by byl manifestovaný výraznější podporou státních orgánů. Koncem loňského roku NGP zahájila přípravy kompletní rekonstrukce pavilonu, nyní je hotová architektonická studie.

Československý pavilon patří k nejstarším v benátských zahradách, postavil ho v roce 1925 Otakar Novotný. Od rozdělení Československa se Česko v přípravě expozice v pavilonu střídá se Slovenskem, letošní výstava na bienále je po čtyřech letech opět v gesci Národní galerie Praha. Benátské bienále přiláká vždy přes půl milionu mezinárodních návštěvníků. Poprvé se konalo v roce 1885.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat