25. června 2018 19:08 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Berlíně odsoudili Syřana, který zaútočil na muže s jarmulkou

Německý soud dnes shledal vinným z urážky a ublížení na zdraví... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německý soud dnes shledal vinným z urážky a ublížení na zdraví... | foto: Reuters

BERLÍN Německý soud v pondělí shledal vinným z urážky a ublížení na zdraví devatenáctiletého Syřana, který v dubnu v berlínské městské části Prenzlauer Berg napadl dva mladíky s jarmulkou na hlavě. Obžalovaný, který stanul před soudem pro mládež, dostal čtyři týdny takzvaného arestu, tedy výchovného trestu odnětí svobody, který se ukládá osobám do 21 let.

Vzhledem k tomu, že byl před vynesením rozsudku ve vazbě, trest si ale již odpykal a po ukončení líčení se dostal na svobodu. Následující rok nicméně bude pod výchovným dohledem, informovala agentura DPA.

Případ napadení dvou mladíků s židovskou pokrývkou na hlavě, které si jeden z napadených natočil na mobilní telefon, vyvolal v dubnu pozdvižení v celém Německu. Incident odsoudila řada politiků, včetně kancléřky Angely Merkelové, která ho označila za hroznou událost. Na mnoha místech se následně konaly pochody na výraz solidarity s židy.

Soud pro mládež v pondělí mladému Syřanovi, který do Německa přišel v roce 2015 a po činu se sám přihlásil policii, uložil takzvaný arest, který se odpykává ve zvláštních zařízeních pro mládež a má mít především výchovný účinek.Devatenáctiletý mladík, který byl v době činu údajně pod vlivem marihuany, se už minulý týden přiznal, že dva mladé muže napadl a uštědřil jim několik ran opaskem od kalhot. Na videu zachycujícím jeho čin křičí „Žide!“, u soudu ale prohlásil, že k židům necítí nenávist.

Paradoxní na útoku byla skutečnost, že napadený Izraelec Adam A. není Žid, ale pochází z arabské rodiny. Jarmulku, kterou dostal od židovského kamaráda, měl na sobě proto, že chtěl vyzkoušet, zda je nebezpečné otevřeně ji nosit na ulici německé metropole. Napadený Izraelec minulý týden u soudu řekl, že se dodnes necítí bezpečně a jarmulku by si už na ulici v Německu nenasadil, pokud by byl sám.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz