12. února 2017 12:53 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Berlíně se sešlo na 1260 volitelů. Vyberou příštího německého prezidenta

Norbert Lammert mluví před prvním kolem hlasování | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Norbert Lammert mluví před prvním kolem hlasování | foto: Reuters

BERLÍN Měl by se jím stát bývalý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier ze sociální demokracie. Současný prezident Joachim Gauck se rozhodl převážně reprezentativní funkci neobhajovat a v březnu ji po pěti letech předá svému nástupci.

Právě Gaucka dnes za jeho angažmá pro společnost a proti jejímu rozdělení ocenil v projevu předseda Spolkového sněmu Norbert Lammert. Sedmasedmdesátiletému odcházejícímu prezidentovi, který by neměl problém funkci obhájit, se za to dostalo dlouhého potlesku ve stoje.

Lammert, o němž se jednu dobu také uvažovalo jako o možném kandidátovi na prezidenta, se ve svém asi půlhodinovém proslovu dotkl také politiky nové americké hlavy státu Donalda Trumpa. Kdo prosazuje izolacionismus místo spolupráce, protekcionismus místo volného obchodu a za program prohlásí „my první“, ten se nemůže divit, když se k němu ostatní budou chovat stejně, podotkl Lammert. Volitelé jeho slova ocenili potleskem.

Potlesk pro odcházejícího prezidenta Joachima Gaucka
Německá dolní komora parlamentu

Na kandidatuře Steinmeiera se loni v listopadu domluvila vládní koalice konzervativní unie CDU/CSU a sociálních demokratů (SPD), díky čemuž by se dnes bez problémů měl prosadit proti čtveřici protikandidátů.

Patří k nim politolog z univerzity v Kolíně nad Rýnem Christoph Butterwegge nominovaný stranou Levice, místopředseda Alternativy pro Německo Albrecht Glaser a z německé televize známý právník Alexander Hold navržený stranou Svobodných voličů. Posledním a poněkud kuriózním kandidátem je Engelbert Sonneborn, kterého nominoval jeho syn, satirik Martin Sonneborn, jenž je členem sboru volitelů.

Německého prezidenta volí Spolkovém shromáždění, které se schází jen u této příležitosti. Letos v něm zasedlo 630 poslanců a stejný počet zástupců spolkových zemí. Žádná ze stran nemá ve sboru 1260 volitelů většinu. Strany CDU/CSU mají 539 zástupců, sociální demokraté 384, Zelení 147, Levice 95, svobodní demokraté 36 a Alternativa pro Německo 35. Zbylí volitelé připadají na menší strany.

Pokud pro Steinmeiera budou hlasovat všichni zástupci stran velké koalice, získá 923 hlasů. Není ale vyloučené, že jich bude mít ještě víc. Nedávno ho k volbě svým spolustraníkům doporučil i šéf svobodných demokratů (FDP) Christian Lindner. O jeho podpoře uvažovali i Zelení.

Výsledky hlasování by mohly být známé kolem 14:00.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz