27. května 2018 19:52 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Berlíně se sešly tisíce příznivců i odpůrců protiimigrační strany AfD

Protivládní demonstrace AfD, třetí nejsilnější strany ve Spolkovém sněmu, se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protivládní demonstrace AfD, třetí nejsilnější strany ve Spolkovém sněmu, se... | foto: Reuters

BERLÍN Do ulic Berlína v neděli vyšly tisíce příznivců i odpůrců protiimigrační opoziční strany Alternativa pro Německo (AfD). Pochod až 5000 stoupenců AfD, které přivezly autobusy z celého Německa, začal před hlavním nádražím a zamířil k Braniborské bráně. Odpůrců AfD, kteří se sešli před budovou Spolkového sněmu, ale bylo mnohem více, podle odhadů kolem 20 tisíc. Na všechny akce dohlíželo asi 2000 policistů, uvedla agentura Reuters.

Protivládní demonstrace AfD, třetí nejsilnější strany ve Spolkovém sněmu, se konala pod hesly „Za svobodu a demokracii“ a „Budoucnost Německa“. Její organizátoři původně počítali s účastí až 10 tisíc lidí, v neděli ale počet demonstrantů odhadli asi na 5000. List Der Tagesspiegel a další média nicméně uváděla, že se do pochodu zapojilo kolem 2000 lidí.

‚Vláda islámu v Německu je vládou zla‘

Účastníky demonstrace byli většinou starší lidé, kteří v rukou drželi německé vlajky a vlajky AfD. Cílem pochodu byla Braniborská brána, kde ke shromáždění promluvil spolupředseda AfD Alexander Gauland. „Naše děti, naše země, naše budoucnost: proto jsme tady a jsme jediná strana s tímto programem,“ uvedl.

V Berlíně demonstrovaly tisíce příznivců i odpůrců opoziční AfD.
Do ulic Berlína vyšly tisíce příznivců i odpůrců protiimigrační opoziční strany...

„Vláda islámu v Německu je vládou zla,“ řekla směrem k protestujícím ještě před zahájením pochodu poslankyně AfD Beatrix von Storchová.

Do akcí namířených proti pochodu AfD se zapojily tisíce lidí, registrováno bylo nejméně 13 protidemonstrací. S halasnými kritiky, kteří pískali a křičeli, se stoupenci AfD setkali už před hlavním nádražím. Hesla proti AfD byla vyvěšena také na lodích plujících na blízké Sprévě.

27.května 2018 v 11:55, příspěvek archivován: 27.května 2018 v 20:01

VIDEO: Protest by the populist #AfD in central Berlin and counter protests elsewhere in the German capital. Police confirm there are around 2,000 officers on duty https://t.co/gWXgEvTnlc

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

Protest by the populist #AfD in central Berlin and counter protests elsewhere in the German capital. Police confirm there are around 2,000 officers on duty https://t.co/gWXgEvTnlc

ČTK

Najdete na Lidovky.cz