14. září 2014 18:46 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Braniborsku vyhrála volby SPD, v Durynsku CDU, posílili euroskeptici

Sozialdemokratische Partei Deutschlands (SPD) - ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sozialdemokratische Partei Deutschlands (SPD) - ilustrační | foto: Reuters

BERLÍN Volby v Braniborsku podle odhadů televize ARD vyhrála vládní sociální demokracie (SPD) se 32,5 procenty hlasů. V Durynsku zůstala nejsilnější Křesťanskodemokratická unie (CDU) s 34,5 procenta hlasů. Volby potvrdily vzestup eurospektické strany Alternativa pro Německo (AfD), v obou zemích by měla získat přibližně deset procent hlasů a stát se čtvrtou nejsilnější stranou tamních parlamentů.

AfD zopakovala úspěch ze saských voleb před dvěma týdny, kdy získala 9,7 procenta hlasů. Nyní by podle odhadů měla v Durynsku dosáhnout podobného výsledku, v Braniborsku by mohla mít dokonce na 12 procent.

Loni založená strana tak bude mít poslance ve třech ze 16 německých spolkových zemí. Není ale pravděpodobné, že by se dostala do některé ze zemských vlád: CDU i SPD spolupráci s euroskeptiky odmítají.

Raketově rostoucí AfD

Volby potvrdily propad Svobodné demokratické strany (FDP). V Durynsku podle odhadů získala 2,5 procenta hlasů, v Braniborsku pouze 1,5 procenta. Liberálové tak zcela jistě opustí další dva zemské sněmy a své poslance budou mít už pouze v šesti německých spolkových zemích.

V Braniborsku podle odhadů skončila na druhém místě za sociálními demokraty CDU s 22 procenty hlasů. Třetí je s 19 procenty postkomunistická Levice, která dosud tvořila s SPD vládu. Na čtvrtém místě skončila AfD a do zemského sněmu pronikli ještě Zelení s 6,5 procenta hlasů. Podle propočtů ARD by si SPD mohla zvolit, zda vytvoří koalici s Levicí nebo s CDU.

ČTĚTE TAKÉ:

V Durynsku skončila na druhém místě Levice s 28 procenty hlasů. Třetí byla SPD s 12,5 procenta hlasů, což je její nejhorší výsledek v této německé spolkové zemi. Kromě AfD se do zemského sněmu dostanou ještě Zelení s 5,5 procenta hlasů. Podle propočtů ARD může v Durynsku pokračovat vláda CDU s SPD, naopak matematicky vyloučená je parlamentní většina Levice, SPD a Zelených.

Lidovky.cz, ČTK