Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Brazílii rapidně přibývá nakažených. WHO ji kárá za přístup, v Německu hlásí dvojnásobek nakažených za den

Lidé se procházejí po ulicích Ria de Janeira. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé se procházejí po ulicích Ria de Janeira. | foto: Reuters

V Brazílii za pondělí zemřelo dalších 692 lidí nakažených koronavirem, celkem jich je 58 314. Vysoce postavený zástupce Světové zdravotnické organizace (WHO) vyzval brazilské představitele, aby lépe uplatňovali opatření proti koronaviru přijatá na různých úrovních federativního státu.

Počet nakažených v zemi, která je nyní považována za jedno z hlavních ohnisek pandemi, za poslední den vzrostl o 24 052 na 1 368 195.

„Opět vybízíme Brazílii, aby dále bojovala proti nemoci a aby systematičtěji propojila úsilí na úrovni jednotlivých států a celé federace,“ řekl krizový expert WHO Michael Ryan.

Brazílii pandemie covidu-19 zasáhla po Spojených státech nejvíce na světě. Zdravotničtí odborníci ostře kritizují jejího pravicového prezidenta za přístup ke krizi vyvolané koronavirem. Covid-19 označil za „chřipečku“ a vůči přibývajícímu počtu mrtvých se staví lhostejně.

Brazilské ministerstvo zdravotnictví v pondělí informovalo, že distribuovalo přibližně 4,3 milionu dávek léku hydroxychlorochin, u něhož WHO dospěla k závěru, že nemocným s covidem-19 nepomáhá. Toto antimalarikum však v léčbě koronavirové infekce prosazuje prezident Bolsonaro.

Domorodou populaci v Amazonském pralese zasáhla pandemie až neúměrně.

Domorodou populaci v Amazonském pralese zasáhla pandemie až neúměrně.

Koronavirem se podle agentury Reuters nakazily desítky domorodců z údolí Javari na severozápadě Brazílie, kteří žijí izolovaně od okolního světa a s představiteli většinové společnosti přišli do styku teprve nedávno. Odborníci varují, že jde o lidi, kteří nemají obranné látky, které si většinová populace vytvořila za léta kontaktů s různými nemocemi. Z nedávno zveřejněného výzkumu vyplynulo, že smrtnost - tedy podíl zemřelých ze skupiny zasažené určitým jevem - je v případě covidu-19 mezi domorodým obyvatelstvem o 150 procent vyšší než odpovídá celobrazilskému průměru.

Počet nově nakažených v Rusku klesá

V Rusku v pondělí dál klesl denní přírůstek potvrzených případů nákazy koronavirem a již pátý den se drží pod hranicí 7000. Proti oběma víkendovým dnům ale o třetinu stoupl počet mrtvých s nemocí covid-19, kterou způsobuje koronavirus SARS-CoV-2. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil ruský krizový štáb.

Za předchozích 24 hodin se počet nově infikovaných rozrostl o 6693, což je nejméně od konce dubna. V pondělí ráno štáb hlásil 6719 nově infikovaných a v neděli 6791. Celkově úřady zaznamenaly od začátku epidemie v Rusku 647 849 lidí, kteří se nakazili.

Léčbu z covidu-19 v neděli úspěšně ukončilo dalších 9220 pacientů. Uzdravených tak v nejrozlehlejší zemi světa s přibližně 146 miliony obyvatel už dohromady evidují 412 650.

Výrazně se ovšem po víkendovém poklesu zvýšil počet úmrtí s koronavirem. V sobotu jich bylo 104 a v neděli 93. V pondělí zemřelo 154 pacientů s covidem-19. Od začátku epidemie v Rusku těchto obětí registrují 9320.

Rusko zaujímá třetí příčku ve světě z hlediska počtu nakažených, v počtu úmrtí je ale až ve druhé desítce. Záznamy ruských úřadů proto budí zejména v západním tisku značné pochybnosti.

V Německu za den přibylo skoro 500 nakažených

V Německu za uplynulý den přibylo 498 nových případů nemoci covid-19 a dalších 12 lidí na komplikace související s infekcí zemřelo. Vyplývá to z v úterý zveřejněných údajů Institutu Roberta Kocha (RKI). V Německu, kde žije 83 milionů obyvatel, se doposud nakazilo 194.259 lidí, z nichž 8973 zemřelo. Za uzdravené RKI označuje více než 179 000 lidí, což je o tisícovku více než o den dříve.

V úterý zveřejněná denní bilance nakažených je takřka dvojnásobná oproti číslům zveřejněným v pondělí, kdy RKI ohlásil 262 nových případů.

Nejvíce nakažených, přes 48 400, má spolková země Bavorsko, která sousedí i s Českou republikou. Druhá je nejlidnatější spolková země Severní Porýní-Vestfálsko s více než 43 000 nakaženými. Naopak nejméně nakažených, 802, má země Meklenbursko-Přední Pomořansko na severovýchodě Německa při pobřeží Baltského moře.

Pevninská Čína v úterý za pondělí oznámila 19 nových případů nemoci covid-19, o den dříve jich bylo dvanáct. S odvoláním na čínské zdravotnické úřady o tom informovala agentura Reuters.

Sedm nových případů infekce bylo zaznamenáno v Pekingu, kde je jedno z nových ohnisek nemoci. Stejný počet zde byl zaevidován i za neděli.

Čína rovněž ohlásila čtyři nové asymptomatické případy, kdy je koronavirus zjištěn, ale lidé nevykazují žádné příznaky. O den dříve takovýchto bezpříznakových případů bylo šest.

V Číně se dosud podle místních úřadů koronavirus prokázal u 83 531 lidí. Na komplikace související s nemocí covid-19 zde zemřelo 4634 lidí

Tajemství zlatých adres. Pražská vila za půl miliardy je na prodej

Zdeněk Sternberg. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mohutná, ale v rámci okolní zástavby celkem nenápadná cihlová stavba v srdci diplomatické čtvrti pražské Bubenče je...

Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

Zdeněk Sternberg. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

Jak se dělá byznys za miliardy. Agent Paska o přestupu Součka i dalších

Zdeněk Sternberg. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak se zrodil rekordní přestup záložníka Součka do Anglie? Kam asi tak půjde střelec Schick? Co očekává od zázračného...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!