8. listopadu 2019 13:22 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

VIDEO: V živém vysílání brazilského rádia se poprali dva známí novináři. Potyčku zachytila kamera

Americký novinář Glenn Greenwald. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký novinář Glenn Greenwald. | foto: CC BY-SA 4.0/Robert O'Neill/Wikimedia Commons

Brasília Brazilský novinář Augusto Nunes, nakloněný krajně pravicovému brazilskému prezidentovi Jairu Bolsonarovi, a americký žurnalista Glenn Greenwald, který působí v Brazílii a je otevřeným kritikem Bolsonarovy vlády, se ve čtvrtek poprali v živě vysílaném rozhlasovém pořadu. Informoval o tom v pátek deník The Guardian.

Greenwald je držitelem Pulitzerovy ceny, kterou spolu s kolegy obdržel za reportáže v listu The Guardian. Upozorňovaly na praktiky americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA), která sledovala komunikaci milionů lidí v USA i ve světě. Dokumenty získal od bývalého spolupracovníka amerických tajných služeb Edwarda Snowdena.

V Brazílii se stal Greenwald známou osobností, když publikoval sérii článků, v nichž zpochybnil legitimitu největšího protikorupčního vyšetřování v dějinách této jihoamerické země. Jeho články - založené na uniklých textových zprávách z mobilních telefonů - výrazně poškodily Bolsonarovu vládu a vyvolaly nenávist vůči Greenwaldovi v řadách brazilské krajní pravice. Ta ho označila za hackera.

Nunes už dříve kritizoval Greenwaldovy rodinné poměry a tázal se, kdo se stará o děti, které americký novinář adoptoval společně se svým manželem, brazilským kongresmanem Davidem Mirandou. „Glenn Greenwald tráví dny na twitteru nebo přebíráním ukradených zpráv. David je v metropoli Brasílii... Kdo pečuje o děti, které adoptovali? Tím by se měl zabývat soud,“ uvedl Nunes.

Greenwald na Nunesovy komentáře reagoval v pořadu rozhlasové stanice Jovem Pan, když uvedl, že obvinění ze zanedbávání dětí vznesené vůči němu a jeho manželovi je ta nejodpornější věc, s níž se v životě setkal. „Máme spoustu neshod týkajících se politiky. Nemám problém s tím, že kritizuje moji práci, já také kritizuji tu jeho. To, co udělal, je ale ta největší špinavost, s níž jsem se za své novinářské kariéry setkal,“ řekl Greenwald na adresu Nunese.

V nastalé hádce potom americký novinář opakovaně nazval Nunese zbabělcem a Nunes ho nakonec udeřil do tváře. Po několika dalších vzájemných šťouchancích od sebe oba žurnalisty odtrhli zaměstnanci rozhlasu. Greenwald se jim pak ještě jednou vysmekl ve snaze zasadit Nunesovi ránu pěstí.

Na ostře rozdělené brazilské politické scéně reakce na incident odpovídaly příslušnosti k jednotlivým stranám. Levicový politik Ciro Gomes, který v roce 2018 neúspěšně kandidoval na prezidenta, označil Nunese za „verbež“. „Je pomlouvačný, agresivní a hájí ty nejhorší hodnoty zkorumpované pravice,“ uvedl Gomes.

Dva synové prezidenta Bolsonara naopak vyjádřili Nunesovi podporu. Kongresman Eduardo Bolsonaro na twitteru napsal, že Nunes „legitimně bránil svou čest“.

Greenwald později na sociálních sítích označil Nunesův útok za homofobní a nebezpečný. „Miliony Brazilců a lidí na celém světě... mají také děti a oba rodiče přitom pracují, protože to z finančních důvodů potřebují a protože to chtějí... ale on kritizuje jen nás,“ uvedl.

ČTK
Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

„Když se něco naučíte rychle, váš mozek bude mít tendenci pamatovat si to... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...